Sodni svet je okrcal Vrhovno sodišče glede neprimernega odziva na novinarska vprašanja glede diplome sodnika Branka Masleše. Na to se je sedaj odzval tudi predsednik Vrhovnega sodišča Damijan Florjančič.

Spomnimo, da je vrhovno sodišče v svojem odgovoru glede diplome njihovega sodnika Masleše na Twitterju zapisalo:

Vprašanje obstoja diplom sodnikov je, upoštevajoč zakonsko predpisan postopek izvolitve, v katerem se presoja izpolnjevanje pogojev za zasedbo sodniškega mesta, odveč. Vrhovni sodnik bo glede zapisanih neresnic vložil tožbo. Znesek odškodnine bo nakazal v dobrodelne namene.”

Sodni svet se je v preteklem tednu odzvalo na to neprimerno objavo. Zapisali so:

“Sodni svet v okviru skrbi za javni ugled sodstva skladno s prvim odstavkom 2. člena Zakona o sodnem svetu (ZSSve) poudarja pomen načela transparentnosti delovanja sodstva, v okviru katerega je sodna uprava dolžna posredovati zainteresirani javnosti vse pomembne informacije o dejstvih, ki se nanašajo na opravljanje sodniške funkcije. Način komunikacije sodne uprave Vrhovnega sodišča RS v objavi na Twitter računu z dne 6. 12. 2021 Sodni svet ocenjuje kot neustrezen in neprimeren.”

Očitno si bodo sedaj inštitucije med seboj podajale odgovore, medtem pa upale, da zadeva z diplomo in pravosodnim izpitom potihne.

Na grajo Sodnega sveta se je seveda odzval tudi predsednik Vrhovnega sodišča Florjančič, ki je med drugim zapisal: “Podatki o stopnji izobrazbe, funkcionalnem in
specialnem znanju, udeležbi na različnih oblikah izpopolnjevanja in usposabljanja ter drugi podatki o strokovni usposobljenosti so torej zaupne narave, zato diplome in potrdila o opravljenem pravniškem državnem izpitu (PDI) v primeru vrhovnega sodnika svetnika Branka Masleše nismo posredovali javnosti oziroma zainteresiranim medijem, dokler sodnik za to ni dal soglasja.”

Temu pa so dodali še zapis, kjer opravičujejo svojo napako na profilu Twitter.

“V zvezi z vašim stališčem o (ne)primernosti vsebine komunikacije glede vložene tožbe in namembnosti morebitne prisojene odškodnine v tem primeru pa dodajamo, da je bila v tem delu povzeta in z njegovim soglasjem objavljena izjava sodnika Masleše, kar zaradi omejenosti števila znakov pri sporočanju na družbenem omrežju morebiti ni bilo dovolj razvidno. Zato kritiko Sodnega sveta v tej zvezi ocenjujemo kot neutemeljeno, ob hkratnem pogrešanju stališča Sodnega sveta do medijskega poročanja v tej zadevi na račun navedenega vrhovnega sodnika. “

Dopis, ki ga je 20.12. pripravil urad predsednika Vrhovnega sodišča in nosi tudi njegov podpis, se nam, kot enemu tistih medijev, ki smo njihov odgovor prejeli tudi preko elektronskega sporočila, zdi skrajno smešen.

Morda se res lahko strinjamo, da je pisanje na Twitterju res znakovno omejeno, a elektronsko sporočilo nima znakovne omejitve.

Odgovor vrhovnega sodišča na novinarsko vprašanje

Zakaj opravičujejo svojo napačno in popolnoma neprimerno komunikacijo z znakovno omejitvijo? Elektronsko sporočilo je identično tistemu na družabnem omrežju, čeprav nima nobene omejitve. Torej navedba predsednika Vrhovnega sodišča Damijana Florjančiča ne drži.

Nas pa zanima zakaj in koga s tem dopisom ščitijo, zakaj skrivajo in ali namerno lažejo in zavajajo tako Sodni svet kot javnost?