»Reševalni pas pripomore k doseganju t. i. zlate ure, to je zlatih 60 minut, kolikor naj bi preteklo od nastanka poškodbe do obravnave pacienta v bolnišnični ustanovi. Dokazano je, da ima tak poškodovanec veliko več možnosti za 100 % okrevanje,« je povedal ustanovitelj, predsednik in najvidnejši član Zavoda reševalni pas Anže Albreht. – poroča MOL
Danes Zakon o pravilih cestnega prometa ne določa izjem, torej je vožnja po reševalnem pasu na avtocesti ali hitri cesti prepovedana vsem, razen interventnim vozilom. To pomeni, da se motorist mora zavedati, da z vožnjo po reševalnem pasu dejansko krši zakon in je lahko oglobljen,« razmišlja Albreht o nadgradnji obstoječe zakonodaje s ciljem zagotoviti varne ceste za vse. – poroča MOL
Zakaj je torej pomembno, da kot vozniki tvorimo reševalni pas?
1️⃣ Sekunde rešujejo življenja
V primeru prometne nesreče je prvih nekaj minut pogosto odločilnih. Vsaka minuta, ki jo rešilec izgubi v koloni, zmanjša možnosti preživetja težje poškodovanih.
2️⃣ Reševalni pas onemogoča zastoje in dodatne nesreče
Če reševalno vozilo ne more mimo, vozniki panično vijugajo ali zapeljejo na odstavni pas. To lahko povzroči dodatne nesreče.
3️⃣ Reševalni pas je zakonska obveznost, prav tako pa deluje v praksi
V Sloveniji je pravilno ustvarjanje reševalnega pasu zakonsko obvezno (Zakon o pravilih cestnega prometa, 30. člen). Za neupoštevanje so predvidene kazni. Države, kot sta Avstrija in Nemčija, so dokazale, da reševalni pas skrajša čas prihoda reševalcev tudi za 4–5 minut – kar pogosto pomeni razliko med življenjem in smrtjo.
In glavno sporočilo vsem voznikom: “Reševalni pas ni za koga drugega, je tudi zate.” Ko si sam poškodovan, boš hvaležen, da reševalci pridejo hitro!
Portal Os.