Vlada Roberta Goloba nima denarja za onkologijo, nevladnim organizacijam pa že več kot 30 milijonov evrov

Kaj pa zdravstvo?

Pixabay, soruce: treatment
Po poročanju Onko-i, se Onkološki inštitut Ljubljana že vrsto let sooča s kronično prostorsko stisko, ki vpliva na kakovost in varnost obravnave bolnikov. Leta 2023 je inštitut pridobil gradbeno dovoljenje za širitev, vendar se gradnja še ni začela, kar ogroža veljavnost dovoljenja.

Poleg tega je UKC Maribor zaradi zastarele opreme in pomanjkanja kadra napovedal preusmeritev onkoloških bolnikov v Ljubljano, kar dodatno obremenjuje kapacitete inštituta. Organizacije bolnikov zato zahtevajo takojšen začetek nadgradnje stavbe H in gradnjo dodatnega objekta R, kot je predvideno v zakonu o zagotavljanju finančnih sredstev za investicije v zdravstvo v letih 2021–2031, kar je sprejela Janševa vlada.

Natančni stroški prenove ali širitve Onkološkega inštituta Ljubljana niso javno objavljeni, vendar pa je zakon iz leta 2021 predvideval skupno 214 milijonov evrov za specialne bolnišnice, med katere spada tudi Onkološki inštitut. To nakazuje, da bi lahko stroški prenove in širitve znašali več deset milijonov evrov. In medem, ko je vlada Roberta Goloba za nevladne organizacije namenila več deset milijonov evrov, po prvih podatkih, pa med 30 in 40 mio EUR v času svojega mandata, se razmere na Onkološkem Institutu v Ljubljani ne izboljšujejo. 

Vlada je leto dni nazaj obravnavala predlog spremembe Zakona o nevladnih organizacijah, ki bi sredstva, namenjena NVO, preusmerila v Sklad za obnovo Slovenije po naravnih ujmah. Predlog je bil zavrnjen, pri čemer je bilo omenjeno, da letni znesek za projekte NVO znaša približno 10 milijonov evrov, kar pomeni, da so NVO vseeno, kljub izrednim razmeram, prejele ta sredstva. Vlada je med drugim, po poročanju Nova 24 TV, razdelila 6,3 milijona evrov za krepitev prepoznavnosti in kakovosti regionalnih stičišč oziroma mrež NVO. Ministrstvo za javno upravo pa je slabega pol leta nazaj, objavilo razpis v vrednosti 12,6 milijona evrov za razvoj in profesionalizacijo NVO ter prostovoljstva v Sloveniji. Cilj razpisa je sofinanciranje 180 delovnih mest v nevladnem sektorju.
Vlada Roberta Goloba ob tem sporoča, da je vlaganje v NVO izrednega pomena, pri čemer se nam poraja vprašanje ali je le to bolj pomembno kot vlaganje v zdravstvo in na primer Onkološki institut, ki razpada pred očmi? O pomembnosti pa lahko presodite sami.
Uredništvo OS portal