Minister za zdravje Tomaž Gantar je vladi predlagal, da ukrepe za preprečevanje širjenja virusa v družbi zaostri: »Razlogov za zaprtje vseh nenujnih gospodarskih dejavnosti je več, od priporočil strokovne skupine na Ministrstvu za zdravje, do priporočil Evropskega centra za nalezljive bolezni in evropske komisarke za zdravje in varno hrano, Stelle Kyriakides. Naj spomnim, da sem se za popolno zaprtje zavzemal že pred časom, ko smo sprejeli manj stroge ukrepe in nam je sicer uspelo ustaviti eksponentno rast okužb. Število hospitaliziranih pa se vse od takrat počasi povečuje, sedaj je hospitaliziranih že 1.300 bolnikov s covid-19.«
Minister Tomaž Gantar je poudaril, da so bili ukrepi v prvem valu v Sloveniji bistveno bolj učinkoviti, kar se je videlo tudi na cesti, v številu avtomobilov in ljudi, ki hodijo v službe, pa naj bo to javna uprava ali gospodarstvo. V tem trenutku, ob izčrpani zmogljivosti zdravstvenega sistema, ko ne moremo povečevati števila hospitaliziranih bolnikov za covid-19, ko nimamo več rezerv v zdravstvenem sistemu, ne moremo govoriti o ukrepih za sproščanje. Minister Gantar je izpostavil: »Slovenija v tem trenutku ne izpolnjuje pogojev za sproščanje. Želel bi si, da enkrat končno pridemo do drugačnih podatkov in da bi znali ljudi na boljši način motivirati, da spoštujejo ukrepe, da je edini in sicer dokaj enostaven način, da pridemo do tega, da bomo zaživeli normalno.«
Minister za zdravje Tomaže Gantar je predlog zaostrovanja ukrepov utemeljil tudi z izkušnjami v času martinovanja, ko se je zaradi praznovanja, število okuženih bistveno povečalo: »Pred nami so novoletni prazniki in v primeru, če ne bomo v naslednjih dveh tednih dosegli boljših rezultatov, bomo imeli veliko težavo, da bi ljudem omogočili vsaj nekoliko bolj sproščene praznike. Podatki so dovolj resni in kar se mene tiče, enostavno ne moremo prehitevati nečesa, kar danes ni mogoče. To je moje trdno stališče in stališče strokovne komisije, to so priporočila Evropske unije in komisarke za zdravje.« Minister je tudi dodal, da so prihajajoči prazniki po dosedanjih izkušnjah grožnja, da se bo število okužb in hospitaliziranih bolnikov s covid-19 povečalo.
V tem trenutku je okužene skoraj polovica delovne populacije, največ okuženih je med 35 in 55 letom in okužba je v družbi razširjena do te mere, da je maksimalna omejitev stikov edina rešitev.
Seveda pa je rezultat ukrepov odvisen tudi od njihovega doslednega spoštovanja
Minister za zdravje Tomaž Gantar je tudi opozoril, da enaki ukrepi, ki veljajo tako v Sloveniji kot v sosednjih državah, v Sloveniji delujejo bistveno manj učinkovito kot npr. v sosednji Avstriji: »Sedaj ni čas, da bi iskali razloge, prav gotovo pa je eden od razlogov tudi način komunikacije. Prav gotovo je, da če se ukrepov ne držimo vsi, če jih ne upoštevamo vsi, ne moremo doseči rezultata, kot si ga želimo oziroma ga od ukrepov pričakujemo. Sedaj je edini način, da dosežemo boljše rezultate in omogočimo vsaj deloma sprostitev v času prihajajočih novoletnih praznikov, da omejimo stike.«
Zaostrovanje ukrepov v državah z bistveno boljšimi številkami kot jih ima Slovenija
Za zaostrovanje ukrepov se bodo v tem predprazničnem času odločile tudi nekatere države z bistveno nižjih številom okuženih. Nemška kanclerka je deželne vlade pozvala naj zaostrijo ukrepe, prebivalce pa, da naj dosledno spoštujejo ukrepe, kljub temu, da je število okuženih in stopnja smrtnosti v Nemčiji bistveno nižja kot v Sloveniji. V Nemčiji je število okuženih na 100.000 prebivalcev na 14 dni 307, v Sloveniji pa 995. V Nemčiji je število umrlih na 100.000 prebivalcev na 14 dni 6, v Sloveniji pa 28 oseb.
Zaostrovanje ukrepov v Sloveniji
Predlog za zaostrovanje ukrepov je strokovno utemeljen, podprt s trenutnimi razmerami v zdravstvu številom okuženih in številu umrlih na 100.000 prebivalcev na 14 dni ter na številu hospitaliziranih. Minister je opozoril, da bi morali za sproščanje ukrepov najprej imeti določeno rezervo v zdravstvenem sistemu: »V tem trenutku je nimamo, kar pomeni, da se nam lahko zgodi, da ne bomo mogli zdravit ne samo covid-19, ampak tudi ostalih bolnikov, ki potrebujejo nujno zdravljenje in verjamem, da si tega nihče ne želi.«