Julij ni postregel z vremenskimi rekordi. Vendarle pa je bil nadpovprečno topel, saj ohladitev v sredini meseca ni bila posebej izrazita. Količina padavin pa je bila v večjem delu Slovenije z manjšimi odstopanji blizu dolgoletnega povprečja, je za STA (Slovensko tiskovno agencijo) pojasnil meteorolog z Agencije RS za okolje Brane Gregorčič.
“Julij je bil nekoliko pretopel in približno normalno namočen,” je vremensko dogajanje v iztekajočem se mesecu povzel Gregorčič. Po njegovih besedah smo po zelo toplem juniju julij začeli z nadpovprečnimi temperaturami.
Po 7. juliju se je ohladilo in nato dva tedna ni bilo hude vročine, temperature so bile marsikje celo pod povprečjem.
“V zadnji dekadi julija se je pojavil vročinski val. Najbolj vroči dnevi so bili med 22. in 27. julijem, ko so temperature ponekod presegle tudi 35 stopinj Celzija. Minulo nedeljo pa je prišla osvežitev in smo zdaj blizu dolgoletnih povprečij,” je dejal. Pojasnil je, da gre za primerjavo s klimatologijo v obdobju od 1981 do 2010.
Po Gregorčičevih besedah je bila v juniju povprečna temperatura 23,5, v juliju pa 22,5 stopinje Celzija. Povprečje v obdobju obeh mesecev je bilo tako približno 23 stopinj, kar je okoli tri stopinje nad dolgoletnim povprečjem.
“Junij in julij napovedujeta, da bo letošnje poletje znova med najbolj vročimi v zgodovini meritev,” je opozoril.
“Od avgusta bo odvisno, ali bomo posegli med prva tri mesta najtoplejših poletij, ali pa bomo okoli petega oziroma šestega mesta,” je navedel.
Po njegovih besedah zaenkrat v prihajajočem avgustu ni pričakovati ekstremne vročine. Vsaj v prvi polovici meseca bodo temperature “normalne, torej poletne, ne pa ekstremno visoke”.