Ste tudi vi za november prejeli večjo položnico zaradi novega sistema zaračunavanja omrežnine? Nove položnice za električno energijo, ki vključujejo spremembe v sistemu zaračunavanja omrežnine, so pri nekaterih gospodinjstvih povzročile občutno višje stroške, še posebej v primerih, kjer se je spremenila obračunska moč ali pa v gospodinjstvih z večjo porabo v višji sezoni. Številna gospodinjstva poročajo o več kot 200 % povečanju zneska na položnicah. Spremembe so uvedle sezonske in časovne tarife ter upoštevanje obračunske moči, kar vpliva na razlike v višini računov za različne uporabnike.
Ključni razlogi za višje položnice:
- Višja sezona (november–februar): V zimskih mesecih so tarifne postavke za omrežnino višje, kar neposredno vpliva na znesek na položnici.
- Obračunska moč: Gospodinjstva, ki niso prilagodila svoje prijavljene obračunske moči, lahko plačajo več zaradi neučinkovitega upravljanja tega parametra.
- Spremenjen način obračuna: Novi sistem bolj neposredno zaračunava stroške omrežja glede na čas in način uporabe, kar je za nekatere uporabnike prineslo nepričakovano visoke stroške.
- Neprilagoditev porabe: Gospodinjstva, ki porabljajo več elektrike v času dražjih tarif, so bolj izpostavljena povišanim stroškom
Vlada se je na spremembe odzvala z ukrepi za omilitev vpliva novega sistema na gospodinjstva. 14. novembra 2024 je podaljšala regulacijo cen električne energije za gospodinjstva do konca februarja 2025. Za obdobje od novembra 2024 do vključno februarja 2025 je določila ceno električne energije v višini 77 evrov/MWh za celotno količino porabe, s čimer je ublažila dvig stroškov zaradi novega načina obračunavanja omrežnine – Vlada Republike Slovenije
Kljub tem ukrepom so se pojavile kritike glede novega sistema obračunavanja omrežnine, predvsem iz vrst gospodarstva, kjer opozarjajo na povečanje stroškov. Predsednik vlade Robert Golob je priznal, da so bile spremembe sistema omrežnine narejene “preveč naivno, poenostavljeno” in napovedal ustanovitev delovne skupine, ki bo preučila pravičnost in sorazmernost novega tarifnega sistema ter možnost sprememb prek posebnega zakona – RTV Slovenija
Glavna kritika gre na račun nepravičnosti novega sistema: mnogi opozarjajo, da sistem ni dovolj prilagojen različnim vrstam uporabnikov, zaradi česar so stroški za nekatere gospodinjske odjemalce bistveno višji. Prav tako pa so že napovedane prilagoditve: Predsednik vlade Robert Golob je priznal, da so bile spremembe uvedene prehitro in napovedal, da bo delovna skupina preučila morebitne prilagoditve sistema. Pa bo do njih zares prišlo? Na omrežju X se je že vnela debata, saj ne gre za povečanje 20-30%, vendar konkretneje več, zato so mnogi razočarani, jezni, žaljivi in besni.
Ko Robi s tresočim glaskom in živčnimi prstki pove še en debilizem… kje se skriva, gnida?
“Če je kdo pričakoval, da bomo dovolili, da se položnice povišajo za 30 odstotkov, se moti.” – Leteča podgana, 14.11.2024
Se moti.🥃 pic.twitter.com/vGkytQDe60
— Marko Zidar (@IdiotskiButalec) December 12, 2024
Stroške omrežnine je mogoče znižati tako, da se spremeni obračunska moč. Kaj je obračunska moč? Obračunska moč je največja priključna moč, ki jo imate dogovorjeno z elektrodistributerjem. Nanjo vpliva velikost glavnih varovalk. Kako jo lahko znižamo? Tako, da preverimo, ali je obračunska moč ustrezna glede na dejanske potrebe. Če je prevelika, lahko zamenjamo varovalke in zaprosimo za nižjo moč. To preverimo lahko le tako, da analiziramo svojo dejansko porabo – če nikoli ne dosežemo dogovorjene moči, lahko plačujemo več, kot je potrebno. Pa vendar je potrebno to storiti s previdnostjo, saj se v primeru prevelike porabe (večje kot je dogovorjena obračunska moč) zaračuna penale. Pomembno je, da storimo naslednje:
- Pravilno določimo obračunsko moč:
- Preglejte svojo povprečno in maksimalno porabo ter določite optimalno obračunsko moč.
- Redno spremljamo porabo:
- Uporabljajte pametne števce ali naprave za merjenje, ki vas lahko opozorijo, če se približujete prijavljeni meji.
- Prilagodimo navade:
- Izogibajte se hkratnemu vključevanju naprav z visoko porabo (npr. pralni stroj, sušilni stroj in električni štedilnik)
Vsekakor nov sistem zaračunavanja omrežnin lahko vodi k povečanju energetske revščine; predvsem na udaru so upokojeni in starejši, ki se na nov sistem obračunavanja ne spoznajo in ne bodo tako zlahka prilagodili svojih navad oz. ukrepali tako, da bi jih to čim manj udarilo po žepu. Vsekakor upamo, da bo vlada ponovno premislila in spremenila reformo, ki bo definitivno več ljudi pahnila v revščino.
Uredništvo portal Os.