V Sloveniji se pogosto razpravlja o odgovornosti sodnikov in tožilcev za njihove odločitve. Čeprav neodvisnost sodstva pomeni, da so sodniki in tožilci pri svojem delu avtonomni, to ne izključuje njihove odgovornosti. Vendar pa se v praksi redko zgodi, da bi bili sodniki ali tožilci osebno odgovorni za svoje odločitve, razen v primerih očitne malomarnosti ali zlorabe položaja – Nova24TV
Čeprav je Ustavno sodišče razveljavilo obsodilne sodbe v zadevi Patria, to ni privedlo do osebne odgovornosti sodnikov ali tožilke, ki so sodelovali v postopku. Sodstvo poudarja pomen neodvisnosti pri odločanju, hkrati pa se zaveda potrebe po odgovornosti in integriteti v pravosodnem sistemu. Prav zato je, kot poroča spletničasopis.eu, senat v katerem so Rok Čeferin, Rajko Knez in Rok Svetlič, soglasno odločil, da bo obravnavalo pritožbo stranke SDS čez sodbo višjega sodišča v Mariboru ob odločitvi, da sodnikom, ki so sodili v primeru Patria, ni treba plačali odškodnin, ker bi naj šlo za nenamerne napake v sojenju v primeru Patria. Več deset tisoč evrov stroškov za stroške odvetnikov teh sodnikov in tožilcev pa mora plačati nihče drug kot Janez Janša.
Spomnimo, na podrobnosti in sam potek odločitve:
- Tožba: Janez Janša je od nekdanje tožilke Branke Zobec Hrastar ter sodnikov Barbare Klanjšek, Milana Štruklja, Vesne Žalik in Branka Masleše terjal nekaj več kot 900.000 evrov odškodnine zaradi domnevno nezakonitega dela v procesu Patria.
- Sodba: Okrožno sodišče v Kranju je januarja 2023 Janševo tožbo zavrnilo. Ker se na sodbo ni pritožil, je postala pravnomočna.
- Pravdni stroški: Sodišče je odločilo, da mora Janša povrniti pravdne stroške v skupni višini 30.260 evrov, in sicer:
- Branki Zobec Hrastar: 11.552,33 evra
- Barbari Klanjšek: 11.415,83 evra
- Milanu Štruklju, Vesni Žalik in Branku Masleši skupaj: 7.291,90 evra
Janša se je pritožil na odločitev o pravdnih stroških, vendar je Višje sodišče v Mariboru pritožbo zavrnilo in potrdilo sklep nižjega sodišča. – RTV Slovenija Višje sodišče v Mariboru je potrdilo odločitev Okrožnega sodišča v Kranju, da mora Janez Janša povrniti pravdne stroške tožilki in sodnikom v zadevi Patria, s čimer je ta del postopka zaključen. Postopek v tožbi zoper državo pa še vedno teče ločeno.
“Vse sodbe v primeru Patria je ustavno sodišče razveljavilo kot pravni diletantizem in odločilo tudi, da je bilo sojenje nepošteno, ker se ni izločil predsednik vrhovnega sodišča Branko Masleša. Janša je sprožil sodne postopke proti tožilcem in sodnikom, da odškodnin za razveljavljene sodbe na ustavnem sodišču ne bi plačali vsi državljani. A je redno sodstvo odločilo, da tožilci in sodniki, ki so sodili, niso osebno odgovorni za krivo sojenje in mora odškodnine za povzročeno škodo zaradi tega plačati država. Janša pa jim plačati tudi več deset tisoč evrov za odvetnike, ki so jih branili.” https://spletnicasopis.eu/2024/12/17/us-bo-presojalo-krivdo-sodnikov-za-padle-sodbe-primeru-patria/
Patria je lep in le eden izmed primerov krivosodja v Sloveniji, kjer je jasno, da sodstvo ostaja v domeni levih elit, ki načrtno uničujejo življenja posameznikov, spet druge vpletene pa imenujejo kolateralna škoda. Življenje ljudi in uničenje družin jih pri tem ne zanima. In medtem, ko krivosodje še vedno obstaja v demokratični državi, vključno z zapiranjem ljudi, ki jim krivda ni dokazana, obstaja tudi umikanje in zažiganje knjig. Tudi knjiga Budnica je pred dnevi sprožila preplah predsednice Državnega zbora, Urške Klakočer Zupančič, ki se je ob prisotnosti knjige počutila ogroženo, zato jo je moral zaseči kar varnostnik. Znanje in zavedanje, ki ga nosijo knjige, je očitno lahko bolj nevarno od posameznikov. Zdi se, da živimo v času protireformacije, pri čemer politično ozračje nikoli ni bilo tako nastrojeno kot je trenutno v času Golobove vlade, ki ne tolerira drugačno mislečih.
Uredništvo portala Os.