Spektakularen večer na nebu nad Slovenijo

12. april 2025 je postregel z izjemnim nebesnim pojavom, ki je navdušil ljubitelje astronomije in romantike – nad našimi glavami se je pojavila polna rožnata luna, istočasno pa smo lahko opazovali tudi komet 12P/Pons-Brooks, ki se v notranji sončni sistem vrne le enkrat na približno 71 let. Dogodek je še dodatno obogatil april, ki velja za enega najbolj dinamičnih mesecev za opazovanje nočnega neba.

🌸 Kaj je rožnata luna?

Kljub svojemu imenu rožnata luna ni bila prav nič rožnate barve. Gre za poimenovanje, ki izhaja iz starih tradicij severnoameriških staroselcev, kjer so vsaki polni luni v letu pripisali posebno ime. Rožnata luna simbolizira pomlad, saj sovpada s časom cvetenja divjih rož, predvsem plamenk (Phlox subulata), ki so v Severni Ameriki takrat v polnem razcvetu.

V Sloveniji je bila luna včeraj izjemno svetla in jasna, saj so vremenske razmere v večjem delu države omogočale neoviran pogled na vzhajajočo Luno tik po 20. uri. Na višji legi in izven mestnega svetlobnega onesnaženja je bil pogled še toliko bolj osupljiv. Lunin disk je bil videti večji zaradi optične iluzije pri vzhodu, kar je le še povečalo učinek “čarobne noči”.

☄️ Redki gost neba: komet 12P/Pons-Brooks

Vrhunski dodatek rožnati luni pa je bil komet 12P/Pons-Brooks, znan tudi kot “hudičev komet” – zaradi oblike plinske ovojnice, ki občasno spominja na rogove. Komet je trenutno blizu perihelija (najbližje Soncu), kar pomeni, da je dovolj svetel, da ga lahko v idealnih pogojih opazujemo s prostim očesom, še bolj jasno pa z binokularjem ali manjšim teleskopom.

12P/Pons-Brooks je periodični komet, katerega potok traja 71 let. Zadnjič smo ga lahko videli leta 1954, naslednja priložnost pa bo šele leta 2095. Kljub temu, da ni tako svetel kot kometa Halley ali Hale-Bopp, njegova trenutna bližina Zemlji pomeni, da so pogoji za opazovanje izredno ugodni.

Najboljša vidnost je bila tik po sončnem zahodu, nizko na zahodnem nebu. Komet je imel razpotegnjen rep in občasno nekoliko neenakomerno obliko – posledica plinskih izbruhov iz njegovega jedra. Po poročilih amaterskih astronomov iz Slovenije je bil viden tudi iz mest z zmernim svetlobnim onesnaženjem, kot so obrobja Ljubljane, Celja in Maribora.

🔭 April 2025 – Mesec nebesnih dogodkov

Če ste včerajšnji večer zamudili, naj vas potolaži dejstvo, da april še ni končal s presenečenji. Na vidiku je kar nekaj astronomskih vrhuncev:

🌠 Liridi – prvi večji meteorski dež v letu

Med 21. in 22. aprilom bo vrhunec dosegel Liridski meteorski dež, eden najstarejših znanih meteorskih pojavov, ki so ga Kitajci beležili že pred več kot 2700 leti. Pričakovati je 10–20 meteorjev na uro, včasih pa tudi več, če pride do t.i. “outbursta”. Ker bo luna takrat v padajoči fazi, pogoji za opazovanje meteorjev ne bodo moteni z njeno svetlobo.

🪐 Poravnava planetov

V drugi polovici aprila bo zanimiv tudi jutranji ples planetov, saj se bodo na jutranjem nebu poravnali Venera, Mars in Saturn, kar bo videno tik pred sončnim vzhodom.

📷 Slovenci ujeti pod zvezdami

Družbena omrežja so že preplavile fotografije včerajšnje rožnate lune in kometa. Najbolj priljubljene točke za opazovanje so bile Šmarna gora, Pohorje, Gorenjska razgledna pobočja, pa tudi številni travniki in gozdne jase. Mnogi so se odločili za piknik pod zvezdami, nekateri pa za umirjeno kontemplacijo.

📣 Nasveti za opazovalce:

  • Komet bo viden še nekaj dni, najboljši čas je tik po sončnem zahodu na zahodnem nebu.

  • Za Liride poiščite temno lokacijo stran od mestnih luči, s čim bolj odprtim pogledom na nebo.

  • Uporabite aplikacije kot so SkyView, Stellarium ali Star Walk, da lažje poiščete objekte.


Včerajšnja noč je bila redka priložnost, da na enem nebu združimo lepoto, redkost in znanost. Rožnata luna in “hudičev komet” sta nas spomnila, da je vesolje še vedno polno čudes, ki nas čakajo, da jih odkrijemo – in občudujemo. April 2025 pa nam je zvezdno pokazal, da še zdaleč ni navaden mesec.

Portal OS