Danes opolnoči Slovenija oziroma slovenska vlada prevzema predsedovanje Svetu EU za naslednjih šest mesecev. Slovenija bo predsedovanje prevzela drugič. Tako prvič kot tudi tokrat so razmere negotove in tudi tokrat predsedovanje prevzema predsednik vlade Janez Janša.

 

To vlogo Slovenija prevzema po trinajstih letih. Tako kot leta 2008, ko se je svet soočal s hudo gospodarsko krizo, smo tudi ob tokratnem predsedovanju postavljeni v negotove razmere, ki jih je za seboj pustil koronavirus. Slovenija predseduje pod sloganom “Skupaj. Odporna. Evropa.”

Do predsedovanja je morala vlada tako kot vsako predsedstvo pripraviti programski okvir, ki ga sestavljajo 18-mesečni program tria predsedstev, 6-mesečni program predsedovanja s prednostnimi nalogami predsedstva in okvirni začasni dnevni redi za vodenje vsake sestave Sveta EU v času predsedovanja.

18 mesečni program  Nemčije, Portugalske in Slovenije je bil predstavljen in potrjen na zasedanju Sveta splošne zadeve junija 2020. Med ključnimi nalogami tria bodo odpravljanje posledic pandemije novega koronavirusa, ponovna vzpostavitev normalnega delovanja evropskih družb in okrevanje gospodarstev.

Predvideni so ukrepi za spodbujanje trajnostne in vključujoče rasti, ob upoštevanju prehoda na zeleno gospodarstvo in digitalno preobrazbo. Ena od nalog bo tudi izboljšanje evropske odpornosti na krize in izoblikovanje načrtov za ravnanje v izrednih razmerah, kot so pandemije, globalni kibernetski napadi in migracijski pritisk.

Med zunanjepolitičnimi prednostnimi nalogami je ambiciozna politika do vzhodnega in južnega sosedstva, s ponovno potrditvijo evropske perspektive Zahodnega Balkana.

Šestmesečni program predsedovanja je razdeljen na dva dela. Prvi del zajema pregled vseh tistih zadev, ki jim posamezno predsedstvo želi nameniti posebno pozornost v času vodenja Sveta EU. Gre za tako imenovane prednostne naloge predsedovanja.

Drugi del, ki je bistveno obširnejši, v največji meri sledi tako imenovani podedovani agendi. Gre za akte, ki so že na dnevnem redu Sveta EU ali pa jih bo Evropska komisija v okviru svojega delovnega programa predložila v obravnavo v času predsedovanja. Program predsedovanja država ob prevzemu funkcije predstavi v Evropskem parlamentu in širši javnosti.