Ob Zbiljskem jezeru kavbojski škornji, klobuki in žar

Na bregu Zbiljskega jezera je minuli konec tedna dišalo po oglju in jedeh z žara, odmevali pa so zvoki priljubljene country glasbe, na katero so plesali številni ljubitelji in ljubiteljice kavbojskih plesov. Tako bi na kratko opisali ameriško obarvani festival v Sloveniji, ki so ga organizatorji poimenovali Wild West Fest on Fire. 
»Osnovni namen festivala je spoznavanje ameriške kulture, promocija Slovenije v svetu in širjenje družinskih vrednot,« je v imenu organizatorjev povedal David Prestor. »Festival smo razdelili na več vsebinskih delov, ki so smiselno povezani v celoto. Upam, da smo obiskovalcem in udeležencem zagotovili nepozabno izkušnjo, predvsem pa si želimo, da jih bomo vsako leto tradicionalno privabili na festival.« 
Peka na žaru je domena moških.
Poleg živih delavnic vse bolj priljubljenih country plesov, plesne šole in plesnih tekmovanj so potekale še delavnice peke na žaru in pripravljanja pravega ameriškega žara, izobraževanje novih KCBS (Kansas City Barbeque Society) sodnikov, veliko mednarodno BBQ tekmovanje, koncerti priznanih domačih in tujih country skupin, tematska kulinarična ponudba hrane in slovenskega craft piva, ki tako predstavlja pomemben dogodek tudi za lokalno okolje.
Ob jezeru smo lahko videli številne naprave, ki se zelo močno razlikujejo od klasičnih roštiljev. Med udeleženci ameriškega festivala je bilo veliko tujih gostov. »Prvič smo v Sloveniji, kjer nam je zelo všeč,« je povedal Belgijec Stijn Gille.
Belgijec Stijn Gille je prestavil naprave za pripravo hrane na žaru. Fotografije: Primož Hieng
»Na Zbiljsko jezero smo prišli, da prestavimo naše naprave za pripravo hrane na žaru. Rad bi poudaril, da so te naprave vsestransko uporabne, saj lahko z njimi pripravimo več kot okusno hrano, ne le mesa na žaru. Dovolj je le, da primerno zakurimo v pečici, poraba oglja pa je zelo majhna. Pomembno je tudi, da po želji deluje tudi na plin. Čeprav vsi, ki se ukvarjamo v tovrstno pripravo hrane, dobro vemo, da ima meso mnogo boljši okus, če ga pripravimo s peko na oglju. Ta naprava ima še vrsto dodatkov, saj lahko v njej spečemo tudi pico. Seveda pa je primerna za dimljenje, kjer bodo še posebej do izraza prišla svinjska rebrca, tako dobra, da se boste še dolgo časa oblizovali.«
Mehanski bik je navduševal otroke.
Velika ljubitelja tovrstne hrane sta svojo ljubezen sčasoma spremenila v posel. »Tako je nastalo podjetje Špena BBQ, ki sva ga ustvarila Iztok in Nataša, ko je najin dolgoletni hobi prerasel v nekaj več,« pravi Iztok Drobnič. »Kulinarika naju zanima, odkar veva zase in prejedla sva že celotno Evropo ter celo nekaj malega Azije in Afrike; vse najine dopuste načrtujeva okoli okusov in doživetij. Večkrat sva se celo preizkusila na robinzonskem dopustu, kjer namenoma nisva s seboj vzela mesa in večjih zalog hrane. Živela sva od tega, kar sva ujela, kuhala sva na ognju in dimu ter z zelišči, ki sva jih nabrala. To se nama zdi najlepši del najinega življenja. Vedno iščeva nove in čim bolj pristne okuse.«
Kavboji so radi lepo oblečeni.
Ob jezeru so ljubitelji starodobnikov parkirali kar nekaj svojih ameriških lepotcev. Med njimi smo srečali Milana Lavriča, ki je velik ljubitelj velikih in repatih ameriških oldtajmerjev. Na festival se je pripeljal z avtomobilom, ki ga spremlja že nekaj časa. »Pred leti sem se odločil za nakup avta mojih sanj, to je lincoln continental mark IV. Moj veteran je letnik 1972, ima motor s prostornino 8000 ccm in moč motorja 400 KS. Porabi približno 25 litrov bencina na 100 km. Dolg je 6 m, vožnja z njim pa je pravi užitek, saj niti ni tako okoren, kot izgleda na prvi pogled. Kavbojski festival me je zelo navdušil. Upam, da bo pritegnil še več obiskovalcev.«
Jack Daniels je počival na klopi.
Na festivalu smo v glavnem lahko slišali ameriško in drugo country glasbo, pod velikim šotorom pa videli kopico razgretih plesalk in plesalcev v kavbojskih škornjih in prav takih klobukih, ki so se pod strokovnim vodstvom učili novih korakov. Pri country plesu gre za ples v vrstah, ki so ga v 50. letih prejšnjega stoletja plesali v barih in salonih ameriškega divjega zahoda. Vsaka posamezna skladba dobi bolj ali manj zahtevno koreografijo, torej kombinacijo korakov in gibov. Na festivalu je sodelovala tudi domača Wild West plesna šola, ki ima 600 aktivnih in več kot tisoč občasnih članov. 
Kavbojski plesi pod vodstvom učitelja
Plesalci se udeležujejo plesnih tekmovanj po Evropi in že od samega začetka žanjejo uspehe. »V treh letih delovanja se lahko pohvalimo s 1., 4, in 2. mestom na zaenkrat največjem tekmovanju in country festivalu v italijanski Vogheri,« je povedal David Prestor. »Želimo si, da bi povezali vse navdušence, ki imajo radi tovrstne plese. Ne moremo mimo country glasbe, saj jo želimo razširiti med vse ljudi, zato tudi organiziramo mesečne plesne večere.« 
Ameriška quarter konja
Predstavili so se še, seveda v stilu festivala, ameriški quarter konji. Pravijo, da je to najštevilčnejša pasma na svetu, njene predstavnike pa najdemo na vseh celinah sveta. »Desetletja skrbne selekcije so quarter konja izoblikovala v delovnega konja s stabilnim karakterjem, ki se še posebno izkaže pri delu z živino,« so povedali v slovenski rejski organizaciji, ki je uradno mednarodno priznana podružnica ameriškega združenja quarter konja s sedežem v Teksasu. »Njegova vsestranskost ga je pripeljala tudi v tekmovalne arene, v veliki meri pa je svoje mesto našel tudi kot družinski konj. V Sloveniji ga organizirano vzrejamo od leta 1998, danes pa je pri nas že več kot 600 konj. Z njimi tekmujemo v različnih western disciplinah. V tujini tekmujejo tudi v angleških in delovnih disciplinah.«
Primož Hieng