Včeraj smo na Vrhovno sodišče poslali elektronsko sporočilo v katerem smo jim kot delodajalcu sodnika Branka Masleše poslali novinarska vprašanja.

Pred vprašanji smo zapisali:

Spoštovani,

v javnosti so se pojavila namigovanja in dvomi glede dokončanja pravne fakultete vrhovnega sodnika Branka Masleše.

Za vsako zaposlitev, na katero kandidira kandidat, je potrebna prošnja z vsemi dokazili, zato je logično, da kot delodajalec g. Masleše v njegovi mapi razpolagate z dokazili o izobrazbi. Za delo sodnika pa v 8. členu Zakona o sodniški službi piše:

Za sodnika je lahko izvoljen, kdor izpolnjuje naslednje splošne pogoje:

  • 1. da je državljan Republike Slovenije in aktivno obvlada slovenski jezik,
  • 2. da je poslovno sposoben in ima splošno zdravstveno zmožnost,
  • 3. da je dopolnil 30 let starosti,
  • 4. da ima v Republiki Sloveniji pridobljen strokovni naslov univerzitetni diplomirani  pravnik ali strokovna naslova diplomirani pravnik (UN) in magister prava oziroma je v tujini končal primerljivo izobraževanje s področja prava, ki se dokazuje s tujo listino o izobraževanju in priloženim mnenjem o izobraževanju ali z odločbo o priznavanju izobraževanja za namen zaposlitve ali z odločbo o nostrifikaciji,
  • 5. da je opravil pravniški državni izpit,
  • 6. da ni bil obsojen zaradi naklepnega kaznivega dejanja,
  • 7. da zoper njega ni bila vložena pravnomočna obtožnica ali na podlagi obtožnega predloga razpisana glavna obravnava zaradi naklepnega kaznivega dejanja, ki se preganja po uradni dolžnosti.

Ne glede na določbo prejšnjega odstavka sodniki, ki so sodili ali odločali v preiskovalnih in sodnih postopkih, v katerih so bile s sodbo kršene temeljne človekove pravice in svoboščine, po izteku svojega mandata ne izpolnjujejo pogojev za izvolitev v sodniško funkcijo.

Nato pa smo nadaljevali z vprašanji, ki se nam zdijo glede na vse dogajanje in namigovanja, ki so se pojavila v zadnjih dneh v javnosti, ključna tako za sodišče, sodnika kakor tudi za javnost.

1. Ali Branko Masleša izpolnjuje pogoje za zaposlitev?

2. Ali razpolagate z dokazili o njegovi izobrazbi?

3. Katerega leta in na kateri pravni fakulteti je g. Masleša dokončal študij

4. Kdaj in kje je opravil pravniški državni izpit?

Mail smo zaključili s temi besedami:

V pričakovanju konkretnih odgovorov z dokazili oziroma izjavo, da jamčite za resničnost podatkov, vas lepo pozdravljam

Bili pa smo presenečeni nad odzivom naslovnega sodišča. Poslali so nam odgovor, ki niti z eno besedo ne odgovori na postavljena vprašanja, temveč nam, kot mediju, celo grozi, čeprav do tega članka nismo objavili še ničesar, kar bi bilo kakorkoli povezano z omenjenim sodnikom Maslešo.

Prejeti odgovor Vrhovnega sodišča

Spoštovani,

vezano na vprašanja glede diplome vrhovnega sodnika Masleše sporočamo, da je vprašanje obstoja diplom sodnikov, upoštevajoč zakonsko predpisan postopek izvolitve, v katerem se presoja izpolnjevanje pogojev za zasedbo sodniškega mesta, odveč. Tako bo omenjeni vrhovni sodnik glede neresnic vložil tožbo, znesek odškodnine pa bo nakazal v dobrodelne namene.

Lep pozdrav.


Služba za odnose z javnostmi
Vrhovno sodišče Republike Slovenije

Office of Public Affairs
Supreme Court of the Republic of Slovenia

Ne le, da je njihov zapis sporen z vidika odnosa do novinarskega poklica, sporen je tudi zato, ker v naprej prejudicira izid tožbe, ki sploh še ni vložena. Poleg tega pa gre za ustanovo, kjer je Branko Masleša zaposlen in ne privatno podjetje, kjer bi bil lastnik in bi lahko podajal takšne odgovore.

Poleg odnosa, ki je kot videno izredno podcenjujoče do novinarjev in njihovih vprašanj, pa so s svojim odgovorom, ki so ga zapisali tudi na uradnem profilu Twitter, le še poglabljajo vsa namigovanja in ugibanja javnosti.

Torej, namesto, da bi razblinili dvom, se je žal zaradi neodgovornega pisanja Službe za odnose z javnostmi Vrhovnega sodišča ta dvom le še dodatno okrepil.