Prav presenečeni smo bili, ko smo minulo soboto vstopili v prenovljeni kulturni dom v Gornjem Logatcu. Domače podjetje Kaluna je namreč v soboto in nedeljo pripravilo poročni sejem, na katerem se je predstavilo 15 ponudnikov iz 12 različnih dejavnosti.
Vse niti poročnega sejma v Gornjem Logatcu je prepletala Polona Pivk Mihevc, ki se v svojem podjetju Kaluna ukvarja z organizacijo porok. »S Kaluninim poročnim sejmom sem začela pred šestimi leti, ker sem želela predstaviti ter povezati nekaj dobrih ljudi in dejavnosti, ki so pri poroki res potrebni,« je povedala Pivk Mihevčeva. »Pri tem je osnovno vodilo moje dejavnosti, da pomagamo vsem parom, ki načrtujejo svoj velik življenjski korak, poroko. Prisegam na osebni pristop, saj menim, da moramo par spoznati vsi, ki bomo karkoli in kakorkoli delali z nevesto in ženinom. Le tako lahko slediš vsem njunim željam in jima narediš nepozabno poroko, hkrati pa večen spomin na ta dogodek.«
Polona Pivk Mihevc je pri svojem delu kot organizatorka porok in umetnica predvsem v svoji okolici pogrešala takšno ponudbo. »Vedela sem, da se nas tako ali drugače veliko ukvarja s porokami,« dodaja sogovornica. »Takrat poročni sejmi še niso bili tako množični. Želela sem predstaviti lokalne predstavnike, da parom ne bo treba hoditi predaleč. Pomembno je tudi to, da sta na sejmu največ dva iz iste panoge oziroma z isto ponudbo. Tokratni sejem ni bil več tako lokalen, saj so želeli sodelovati tudi drugi. Ne potrebujemo velikega sejma, zagotovo pa imamo vse, ki nam bodo s svojo dejavnostjo polepšali poročni obred in v nadaljevanju poročno slavje.«
Večina ženinov in nevest si na poroki še vedno izmenja prstane, ki so po navadi zlati, lahko pa tudi iz drugih plemenitih kovin. Na to se najbolje spozna zlatarska mojstrica Katja Marolt iz Dolnjega Logatca. »Za zlatarstvo sem se navdušila že v sedmem razredu osnovne šole, ko smo se odločali za bodoči poklic,« je povedala Maroltova. »Že kot praktikantka sem se pri grosupeljskem zlatarju Grosu zaljubila v ta poklic. V Celju sem nato nadaljevala šolanje na srednji zlatarski šoli. Po petih letih sem opravila mojstrskih izpit in sem ena redkih mojstric v tem poklicu v Sloveniji. Doma imam sicer delavnico, moja velika želja pa je, da bi odprla majhno galerijo. V njej bi rada razstavila svoje izdelke iz zlata. Vesela sem, ker se bo to zgodilo v kratkem, ko bom malo galerijo odprla v središču Dolnjega Logatca. Delo zlatarja ni lahko, raje bi rekla, da je to težko delo, da je to grob in umazan poklic.«
K prstanom spada še primeren nakit, kajpak za nevesto. Tina Strle je sicer doma z Jesenic, življenje pa jo je zaneslo v Stari trg pri Ložu. Nekaj let je delala v marketinški agenciji v Cerknici, nato izgubila redno zaposlitev, zdaj pa se doma posveča nakitu. »Delam za dušo, seveda pa bi rada svojo dejavnost, zdaj kot osebno dopolnilno delo, še razširila,« nam je povedala Tina. »Leta 2008 sem v Gorenjskem glasu zasledila razpis jeseniške občine. S kolegico Majo sva se na ta razpis prijavili in dobili celo občinska sredstva za začetek dejavnosti, to je ustvarjanje nakita. Zdaj se s tem ukvarjam sama, v glavnem pa gre za kvačkan nakit in prepletanje žice. To je unikatni nakit za posebne, zanimive in kreativne ljudi. Poroka je zagotovo na prvem mestu, zato bo nevesta z edinstvenem nakitom dodala pravi pečat temu pomembnemu dnevu. Nevesta si lahko izbere nakit iz moje zaloge, lahko pa posebej zanjo naredim kaj izvirnega oziroma po njenih željah.«
Za poroko je treba poiskati primeren prostor, morda gostinski lokal ali restavracijo, vse več mladih parov pa se danes odloča za posebne lokacije. Ena takih je posestvo Frjan, ki je v neposredni bližini Ljubljane, točneje v Brišah pri Polhovem Gradcu. »To je košček raja na Zemlji,« nam je Frjanovo posestvo opisala Anja Avsenek. »Imamo prostor za približno dvesto ljudi, kar je odvisno od postavitve ambienta in zahtev mladoporočencev.
Pri nas lahko mladoporočenca tudi prenočita v čebelnjaku, kjer imata med drugim na voljo celo apiterapijo in sproščanje ob zvoku čebeljega šumenja. Poskrbimo tudi za prehrano udeležencev poroke, kjer jim nudimo catering in vse ostalo.«
Poročna torta je obvezni del vsake poroke. Prav tako pecivo in druge sladice. »Sladka pot se je začela pred leti, ko sem prvič z babico pekla odlično jabolčno pito,« pravi Kimi Zupančič. »Ker sem želela nadgraditi znanje, sem se podala v svet slaščičarstva.
Po nekaj vzponih in padcih sem se odločila začeti svojo pot in za ljubitelje sladkih dobrot pripravljati sladice, ki jih bodo navdušile. Sladki poti pa se pridružuje tudi slana pot s cateringom, ki vključuje odlične slane jedi in sladke prigrizke.«
Če bo Kimi Zupančič poskrbela za torte, bo Vesna Rupnik iz Hotedršice pripravila sladko pecivo. »Delam po naročilu,« je povedala Rupnikova. »Pare pa moram opozoriti, da pravočasno poskrbijo za vse stvari, tudi za pecivo. Zato naj za vsako stvar preverijo, kakšne so čakalne dobe, da na koncu ne bi bilo nepotrebnega razočaranja.«
Na poročnem sejmu smo opazili še zelo lepe ženske in moške obleke za to priložnost, ki jih bodo ukrojili in sešili v poročnem ateljeju Karizma, spoznali glasbenika Tadejo Lapajne Hoyos in Andraža Mihelčiča, fotografe Jožeta Žnidaršiča ter Nejca in Tino Lampret, svoja stara vozila je predstavil Tomaž Kokelj, na sejmu pa je sodeloval še vinar Borut Trbižan iz vinske kleti Trta 1949. Celo otroške zabave pri Janji in Tjaši so postale sestavni del poroke.
Primož Hieng