Če je na Japonskem kirurška maska nekaj povsem običajnega, nosijo jih vsi, ki so prehlajeni (in to ne le v času koronavirusa), je v Sloveniji to še pred nedavnim bilo nekaj zelo čudnega. Čim bolj smo spoznavali virus in načine njegovega širjenja, tem več je bilo tudi pozivov k nošenju mask, sedaj pa je postala maska, ki pokrije nos in usta, obvezna.

Zakaj je v javnosti treba nositi maske? Ker se virus prenaša tudi po zraku

Zdravnika Darko Siuka in Matic Koželj sta v javnem pismu razložila: »Glavna nevarnost virusa ni samo v tem, da je smrtnost tako visoka, ampak da je virus tako zelo nalezljiv. Sprva se je predvidevalo, da je prenos samo kapljičen, in sicer na razdalji metra in pol. Slišali smo lahko opozorila, da se virus lahko prenese tudi, ko smo sprva v stiku z okuženo površino, nato pa se z rokami dotaknemo ust, nosu ali oči … Sedaj je dokazano, da mikrokapljice v zraku v zaprtem prostoru ostanejo do nekaj ur. To virusu omogoča, da lahko okuženi v prostoru (npr. v trgovini, na pošti, v zdravstvenem domu in povsod drugod, kjer so ljudje) okuži večino ostalih v kratkem času.«

Maska še dodatno zmanjšuje nevarnost prenosa okužbe

Seveda je najpomembnejše, da ostajamo doma in si temeljito umivamo roke, maska pa še dodatno zmanjša nevarnost prenosa okužbe. K njihovi uporabi so pozvali tudi Mladi zdravniki Slovenije. Nacionalni inštitut za javno zdravje opozarja, da je pri tem zelo pomembno, da masko pravilno namestimo, nosimo in tudi odstranimo. »Ves čas nošenja maske se oseba ne sme dotikati osrednjega dela maske, saj bi na ta način lahko prišlo do onesnaženja rok in nevarnosti prenosa okužbe na druge osebe.«

Kako pravilno uporabljati zaščitno masko?

– Masko nadenemo in odstranimo s čistimi rokami.
– Prekriti mora obraz od korena nosu do brade.
– Če imate očala, naj bodo čez rob maske.
– Ko je maska nameščena, se je ne dotikamo več.
– Ko se navlaži, jo je treba zamenjati zaradi povečane prepustnosti.
– Maske se običajno navlažijo v roku od pol ure do dveh ur.

Izdelajmo si maske doma!

Ker kirurških mask ni na voljo dovolj, so Mladi zdravniki Slovenije in tudi vlada RS svetovali, naj si maske izdelamo sami.

»Verjetnost, da se okužimo, lahko z doma narejenimi maskami zmanjšamo kar za 50 odstotkov. Če tudi sogovornik uporablja masko, je verjetnost okužbe le še 25-odstotna,« je dejal vladni govorec Jelko Kacin.

Mladi zdravniki Slovenije, ki jih predstavlja drTina Bregant (več o njej v prihajajoči 14. številki Družine), pa so zapisali tudi: »Zavedamo se, da maska, zlasti takšna iz blaga, le deloma preprečuje kapljični prenos z okuženih posameznikov in da je v smernicah uradnih organizacij ni. Ker pa maska vsaj delno deluje in glede na podatke ECDC, da se od 48 do 62 odstotkov okužb zgodi od ljudi, ki še nimajo znakov okužbe, Mladi zdravniki Slovenije vendarle svetujemo vsem ljudem, naj ob nujnih izhodih od doma, kot je obisk trgovine ali stik s sodelavci, nosijo masko, četudi iz blaga, ob tem pa upoštevajo tudi vse druge ukrepe glede higiene in omejitve stikov.«

NIJZ poudarja tudi, da raziskave kažejo, da so osebe, ki jih nosijo, bolj previdne in ne segajo z rokami k ustom in očem, s tem pa maska osebo, ki jo nosi, lahko zaščiti pred okužbo. Pomemben pogoj, ki ga je treba upoštevati pri uporabi tovrstnih mask, je, da jo pravilno namestimo in se je med nošenjem ne dotikamo.

M. P. 

Vir: Naša družina, 5. april 2020, str. 12