Je bil potreben Donald Trump, da se bo vojna v Ukrajini končno končala?

war, Pixabay

Od 19. februarja 2025 so pogajanja med Združenimi državami, Rusijo in Ukrajino glede trajajočega konflikta doživela pomemben razvoj. 12. februarja sta imela predsednik Donald Trump in ruski predsednik Vladimir Putin 90-minutni telefonski pogovor, kar je pomenilo prvo neposredno komunikacijo med voditeljema od začetka Trumpovega drugega mandata. Dogovorili so se, da bodo začeli takojšnja pogajanja za končanje vojaških akcij v Ukrajini.

Visoki delegaciji ZDA in Rusije sta se srečali v Riadu v Savdski Arabiji včeraj 18. februarja 2025. Ameriška ekipa, ki jo je vodil državni sekretar Marco Rubio, in ruska delegacija, ki jo je vodil zunanji minister Sergej Lavrov, sta razpravljali o vzpostavitvi okvira za mir. Ukrajina ni bila zastopana na tem sestanku. – REUTERS.COM Pri vsem tem se poraja vprašanje ali je izključitev Ukrajine in evropskih zaveznic normalna?

Predsednik Volodimir Zelenski je izrazil ostro nasprotovanje kakršnim koli sporazumom, sklenjenim brez vpletenosti Ukrajine, in poudaril, da njegova država ne bo sprejela dogovorov, doseženih v njeni odsotnosti. REUTERS.COM Evropski voditelji, vključno z nemškim kanclerjem Olafom Scholzem, so kritizirali izključitev Ukrajine in evropskih držav iz začetnih pogovorov. Kancler Scholz je poudaril nujnost vključitve Kijeva v morebitna mirovna pogajanja –  REUTERS.COM Po drugi strani pa gre take akcije razumeti, saj se EU ni izkazala v procesu prenehanja vojne, mnogokrat je bila kritizirana, da so evropski politiki uporabljali le besedičenje in obljube kot prazne črke na papirju. Jasno postaja, da EU taka kot je, ni učinkovita in da bo morala razmisliti o svoji strukturi delovanja, pri čemer je niso prizemljile niti ilegalne migracije, niti COVID-19, niti tonjenje v gospodarsko krizo in niti vojna v Ukrajini. Poraja se vprašanje kaj vse bo še potrebno, da EU doživi korenite reforme?

Sporna vprašanja glede vojne v Ukrajini še vedno ostajajo pomisleki glede članstva v NATU in ozemeljskih sporov, pri čemer  Rusija odločno nasprotuje morebitnemu članstvu Ukrajine v Natu, kar je postalo tudi osrednja točka razprav. – REUTERS.COM Rusija si prizadeva za priznanje svoje priključitve štirih ukrajinskih provinc, medtem ko Ukrajina vztraja pri ohranitvi svoje ozemeljske celovitosti. – WSJ.COM

Čeprav so začetni pogovori postavili temelje, se pričakujejo obsežna pogajanja, ki bodo vključevala Ukrajino in evropske zaveznike. Časovnica in okvir za te razprave sta še v razvoju. Če povzamemo, mirovna pogajanja so v začetni fazi, kritična vprašanja, kot so ukrajinska suverenost, ozemeljski spori in mednarodna zavezništva, pa še niso rešena. Izključitev Ukrajine in evropskih držav iz zgodnjih razprav je dodatno otežila pot k trajnostnemu mirovnemu sporazumu, vendar vse kaže, da je bil potreben prav Donald Trump, saj kot kaže Biden ni umiril razmer niti za centimeter.

Portal OS