Danes, 26. maja v državnem zboru potekala izredna seja glede ustavne obtožbe zoper predsednika vlade Janeza Janše, ki jo je vložila tako imenovana koalicija KUL.
Predlog je na glasovanju padel, saj ga je podprlo 42 poslancev, proti je glasovalo 44 poslancev. Za uspeh je bila potrebna večina, torej 46 glasov.
- 19.12 razprava je končana, glasovanje bo po 4 točkah predlogov zakonov in aktov, ki so še predvidene v razpravi za danes.
- 19.09 Jani Möderndorfer končuje razpravo.
- 19.04 Poslanec Pojbič zahteva od poslancev, da nehajo deliti parlament, ker s tem delijo tudi ljudi. Predlagatelju pa pove, da so ga namenoma predlagali za predlagatelja, saj vsaka stranka, kjer je, propade.
- 18.59 Mojca Škrinjar jasno pove, da je obtožba neresna in brez vsebine, predvsem pa brez dokazov za obtožbe.
- 18.57 Anja Bah Žibert pove, da bi se o dokumentu pogovarjala, če bi bilo noter kaj vrednega zapisano. Glede Levice pa pove, da so oni že odločili, da je predsednik vlade kriv, oni so vse v enem, obsodijo takoj.
- 18.40 poslušamo Tomičevo, ki več ali manj samo govoriči in predsednika vlade obtoži, da ima kumrovško komunistično šolo.
- 18.38 Podpredsednik da možnost ponovne prijave, ker čas namenjen razpravljanju še ni potekel in se je prijavil g. Pojbič.
- 18.37 Se na Tomičevo odzove tudi Anja Bah Žibert, ki jasno pove, da se ob takih besedah počuti ogroženo in jo predsedujoči seji v tem tudi podpre.
- 18.35 Se Violeta Tomič razgovori, kako se počuti ogroženo in napadeno s strani koalicije, ki jo imenuje kriminalna združba.
- 18.28 “Predsednika vlade je strah, pa ne za svoj položaj, njega je strah ljudi, ker ve, da je šel v vseh stvareh predaleč” zaključuje govorec in doda, da verjame v to, da si nedolžen dokler ti krivda ni dokazana. Dvomim pa, da se je slišal, kar je povedal.
- 18.20 Jani Möderndorfer gre v svojem gorečem nastopu občutno predaleč, saj obsoja predsednika vlade, da hodi po robu in gre tudi čez, na drugo stran.
- 17.56 Spet razpravlja Jani Möderndorfer v sklepnem delu razprave. Glede na nastop bi lahko potrdili, da govornik izvaja predčasno kampanjo samemu sebi. Poročanje in razlaga o STA, javnem in komercialnem delu ter nenem financiranju pa vsekakor ne drži.
- 17,54 Dobi besedo Franc Jurša, ki se odziva na Jerco Korče, ki ga je v svojem nastopu izzvala.
- 17.46 Dobi besedo Alenka Jeraj. Predlagateljem na miren, korekten in direkten način poda odgovore na nekatere točke iz ustavne obtožbe. Ali je objava na tvitterju kršenje ustave?
- 17.42 Govori Aleksander Reberšek, ki jasno pove, da je seja namenjena izključno Pr levi politični opciji, ker 46 glasov ne bodo dobili nikoli.
- 17.35 Naslednji je Boris Doblekar, ki je pojasnil, da so vsi očitki neutemeljeni in gre zgolj in samo za oblast in to v času epidemije.
- 17.33 K razpravljanju se prijavi Gregor Perič.
- 17.27 Pristopi k razpravi Elena Zavadlav Ušaj ki je stopila na stališče, da gre za nesmiselno obtožbo, ki nima nobene vsebine. Gre zgolj za očrnitev vlade in predsednika te vlade. “Motijo vas rezultati vlade in to je dejanski rezultat te obtožbe.”
- 17.14 Dobi besedo Robert Polner, ki je točko po točko popolnoma sesul predlog ustavne obtožbe. S svojim govorom je spet navdušil, vprašanje pa je, če so vsi sploh razumeli njegov nastop.
- 17.07 Besedo dobi Jožef Lenart poslancem razloži, da mora biti ustavna obtožba pravilna in da se po njej lahko obtoži tudi poslance.
- 16.51 K razpravi se je prijavil tudi Rudi Medved in čedalje bolj je jasno, da večina opozicijskih poslancev kakor tudi trenutno govoreči, razpravljajo edino le o financiranju STA.
- 16.48 Z razpravo nadaljuje Karmen Furman pojasni da je institut ustavne obtožbe grobo zlorabljen s strani predlagateljev.
- 16.44 Boštjan Koražija nadaljuje z razpravo.
- 16.35 Besedo dobi Soniboj Knežak ki seveda kot večina predhodnikov ne govori o predlogu ustavne obtožbe, temveč diskreditira vlado z neresnicami in populizmom.
- 16.30 Se k razpravi prijavi Bojan Podkrajšek, ki izrazi hvaležnost prejšnjemu predsedniku vlade, da se je odločil za odstop.
- 16.23 Se k razpravi prijavi Iva Dimic, ki pojasni, da je vlada pravilno ukrepala na začetku epidemije in smo s tem ohranili 300.000 delovnih mest.
- 16.17 Z razpravo nadaljuje Franci Trček.
- 16.16 Korčetova javno očita tistim, ki podpirajo vlado in njihove zakone in ate, ki jih sprejema.
- k15.59 Začne s svojim nastopom Jerca Korče, ki kot večina opozicijskih poslancev nadaljuje z norčevanjem na račun predsednika vlade.
- !5.52 Dobi besedo Marjan Pojbič. Jasno pove, da bo nasprotoval obtožbi, ki je sramotna in lažniva. Je mnenja, da gre za manipulacijo, laži in zavajanje in le igra za pridobivanje političnih glasov.
- 15.46 Z razpravo nadaljuje Predrag Bakovič.
- 15.40 Predlagatelj Jani Möderndorfer svoj nastop nadaljuje z žaljenjem predsednika vlade
- 15.32 Se je k razpravi prijavil Jani Möderndorfer in očital Janši, da je spletni manipulator in ni odgovoril na nobeno točko ustavne obtožbe.
- 15.26 Janša: Tudi za jesen imamo naročenih dovolj cepiv za tretji odmerek, ki poskrbi za imunost že cepljenih do poletja. Še tretjič javno se pozivam k sodelovanju. Okrevanje in precepljenost je velik izziv. Istočasno pa poziva vse, da vsaj dela vlade ne ovirajo.
- 15.20 Janša: Smo v povprečju glede cepljenja kar kaže na dejstvo, da nismo pozabili naročiti cepiv. Od ene od evropskih držav, ki je naročila preveč cepiva, bomo v prihodnjem tednu prejeli še dodatnih 300.000 cepiv, tako da bomo do poletja dosegli začrtano mejo glede precepljenosti.
- 15.12 Janša: En največjih očitkov tej vladi je, da smo denar razdelili ljudem in ne tako kot pretekle vlade nevladnim organizacijam.
- 15.07 Janez Janša: Največ smrti zaradi covid bolezni je bilo med starejšimi, ki so bili po domovih za starejše in tistih, ki so nanj čakali. V desetih letih so slovenske vlade dale v ta namen 25 mio evrov, a zgrajen ni bil noben dom . V istem obdobju so samo NVO-ji na naslovu Metelkova 6 prejeli 46 mio evrov. To je realnost v Sloveniji.
- 14.52 Za besedo zaprosi predsednik vlade Janez Janša, ki najprej pove, kdaj bi morala razprava biti in zakaj je danes na izredno sejo prišel kasneje. Pove tudi, da je v ustavni obtožbi toliko nesmislov, da na njih nima smisla odgovarjati.
- 14.52 Z razpravo nadaljuje Franc Trček ki opozori, da nikogar ne sovraži
- 14.45 Z razpravo nadaljuje Anja Bah Žibert, ki se odzove na dejstvo, da opozicija zavaja javnost o premajhnem naročilu cepiv, ker smo jih naročili več kot dovolj in pozvala opozicijo naj nehajo lagati. Pozvala je vse poslance, da naj nehajo graditi na sovraštvu.
- 14.38 Nadaljuje Matjaž Han. Seveda se tudi Han spotika v dejstvo, da predsednika vlade ni. A potrebno je poudariti, da bi razprava v parlamentu o predlogu ustavne obtožbe morala potekati na majski redni seji pretekli teden, ko je predsednik vlade bil prisoten.
- 14.26 Nadaljuje s populizmom Marko Bandelli, ki končno kot prvi iz opozicije prizna, da je cepiva dovolj
- 14.16 Z razpravo nadaljuje Monika Gregorčič, ki opoziciji z izjavo, da je abstinenčna kriza od oblasti že kar huda, nalije čistega vina
- 14.15 Si repliko na Ferajna privošči Violeta Tomič
- 14.08 Z razpravo nadaljuje Jure Ferjan, ki govor začne s citiranje Šarca o neumnosti in spolnem organu
- 14.02 Z razpravo nadaljuje predlagatelj Jani Möderndorfer
- 13.57 Po revolucionarnem zaključku govora Tomičeve, z razpravo nadaljuje Blaž Pavlin
- 13.50 Razpravo nadaljuje Violeta Tomič se smeši z izjavami, kot so: izraz njegove ignorance je njegova odsotnost na tej razpravi
- 13.44 Z razpravo nadaljuje Marko Koprivc, ki obsodi Janšo, da mu gre le za popolno absolutno oblast
- 13.26 Z razpravo nadaljuje Tina Heferle
- 13.22 Z besedami predlog ustavne obtožbe bo zavrnjen, o tem ni dvoma, začne svojo razpravo Dejan Kaloh
- 13.18 Z razpravo začne Janja Sluga
- 13.10 Z razpravo začne Andrej Rajh
- 13.06 Z razpravo začne Mojca Žnidarič
- 13.00 Z razpravo začne Andrej Černigoj: “Sedanja vlada gradi”
- 12.57 Začne z razpravo Miha Kordiš, ki smešno trdi, da Janez Janša izigrava zakone in bo podprl ustavno obtožbo
- 12.47 Začne z razpravo Dejan Židan
- 12.39 Eva Irgl: “Že eno leto zastrupljate ozračje in to je nevarno.”
- 12.34 Eva Irgl jasno pove, da ni nobenega stvarnega dokaza za hude navedbe zoper Janeza Janšo
- 12.31 Jani Möderndorfer kot prvi razpravljajoči, ki je navrgel kup norosti in pozval da se razpravlja zgolj o predsedniku vlade
- 12.27 se začne razprava poslank in poslancev
- 12.23 SMC verjame v sodelovanje in bo temu tudi sledila, saj so mnenja, da lahko še tako različne stranke najdejo skupne točke in dobro sodelujejo. Opozicija želi na vsak način prikazati, da ta stranka ne dela dobro, kar ni res.
- 12.18 Stališče poslanske skupine stranke SMC predstavi Gregor Perič
- 12.13 Jožef Horvat jasno izrazi pomislek, kako sindikati lahko stojijo na nasprotnem bregu pri razbremenitvi plač in jasno pove, da poslanska skupine ne bo podprla predloga ustavne obtožbe
Kdor spremlja izredno sejo, lahko jasno vidi, da si trditve od poslanske skupine do poslanske skupine močno razlikujejo. Eni trdijo, da je cepiv premalo in zato malo cepljenja, za kar je, seveda po njihovo, kriv predsednik vlade. Spet drugi trdijo, da je cepiv dovolj, torej pade točka predloga, da predsednik vlade ni naročil dovolj cepiv.
- 12.03 Stališče poslanske skupine stranke NSI predstavi Jožef Horvat
- 11.48 Stališče poslanske skupine stranke Levica predstavlja že v uvodu z žalitvami proti predsedniku vlade njihov koordinator Luka Mesec
- 11.41 Stališče poslanske skupine SD predstavi Bojana Muršič, ki bodo ustavno obtožbo podprli
- 11.39 Golubovič se še kar slepi, da bo ustavna obtožba uspela
- 11.30 Golubovič obsodi predsednika vlade, da po njegovi diktaturi vlada namenoma krši zakone
- 11.26 Stališče poslanske skupine LMŠ predstavi Brane Golubovič, ki se spušča v to, da predsednika vlade Janeza Janše ni, ker se službeno mudi v Bruslju in s populističnim nastopom prenaša vse, kar počne opozicija na koalicijo
- 11.18 Krivec točko po točko zavrne vseh šest točk predloga ustavne obtožbe
- 11.08 Stališče poslanske skupine SDS predstavi Danijel Krivec, ki pove, da ustavne obtožbe zoper predsednika vlade niso utemeljene
- 11.02 Zmago Jelinčič izjavi, da se z opozicijo strinja, da ni svobode medijev, a za desno politično opcijo. Levim je svoboda medijev neizmerna
- 10.57 Stališče poslanske skupine SNS predstavi Zmago Jelinčič plemeniti, ki izjavi, da so predstavitve poslanskih skupin prenapihnjene in neumne. Stoji na stališču, da je prav da predsednika vlade ni, da mu ni potrebno poslušati takih neumnosti
- 10.45 Janja Sluga kot nepovezana poslanka pove, da je jasno, da nimajo večine za potrditev ustavne obtožbe
- 10.29 Maša Kociper pove, da v poslanski skupini SAB podpirajo ustavno obtožbo in doda, da bi od dnevna vložitve in do danes lahko šestim točkam dodali še kakšno. Trdi, da spreminja državo in s tem dela škodo
- 10.25 Predlagatelj izjavi, da je pri Janezu Janši vse namerno in načrtno, nič slučajno in obsodi predsednika vlade, da si ne želi končanja epidemije
- 10.15 Predlagatelj nadaljuje z predstavitvijo dela predloga obtožbe glede pritiska na tožilstvo in nadaljuje z besedami, da dolžne vojne ni nadaljeval v bitki s cepivi
- 10.04 Predlagatelj Jani Möderndorfer pojasnjuje predlog ustavne obtožbe najprej glede STA, kjer seveda krivi za vse predsednika vlade, niti besede o tem, da STA še do danes ni posredovala lastniku dokumentacije, ki jo po zakonu mora zagotoviti oziroma izročiti
- 10.01 Glasovanje je končano. Za opredelitev predsednika države je glasovalo 36 proti pa 48 Predlog ni izglasovan
- 10.01 Po odmoru se začenja glasovanje glede tega, ali se mora javno, v državnem zboru, ali pisno do 31.5. do 8 ure zjutraj glede ustavne obtožbe zoper predsednika vlade, opredeliti tudi predsednik države Borut Pahor
- 9.30 Prvi zaplet glede glasovanja. Poslanska skupina SDS želi pavzo pred glasovanjem, ki jo predsedujoči Zorčič najprej zavrne, a se nato premisli in jo vseeno odobri.
- 9.26 Jožef Horvat za stranko NSI, ki je mnenja, da se predsednik države ne potrebuje izjasniti v DZ glede ustavne obtožbe
- 9.22 Matej Vatovec v imenu stranke Levica želijo, da je predsednik države pred odločanjem o ustavni obtožbi zoper Janeza Janšo javno opredeli glede obtožbe v državnem zboru
- 9.18 Brane Golubovič za stranko LMŠ pojasni, da želijo opredelitev predsednika države glede ustavne obtožbe
- 9.17 Daniel Krivec za stranko SDS pojasni, da se predsednik republike ne potrebuje opredeljevati v DZ glede ustavne obtožbe
- 9.15 Jurša za stranko DeSus je mnenja, da predsednik države ne potrebuje predstavljati svojega stališča
- 9.10 Maša Kociper predstavlja stališče stranke SAB
- 9.07 Gregor Perič predstavlja stališče stranke SMC
- 9.05 uvodni nagovor o predlogu ustavne obtožbe ima Jani Möderndorfer o tem, da se mora do ustavne obtožbe v državnem zboru pred glasovanjem glede le te opredeliti tudi predsednik države Borut Pahor
V ustavni obtožbi poslanci štirih opozicijskih strank ( LMŠ, SAB, SD in Levica) predsedniku vlade Janši na 34 straneh očitajo:
- odklonitev cepiva
- poseganje v medije STA
- pritiski na tožilstvo
- spodbujanje nasilja nad ženskami, nestrpnosti in sovražnega govora
- protiustavna prepoved referenduma in kršitev sklepa ustavnega sodišča in
- pravica do čiste pitne vode
Povezava do celotne ustavne obtožbe, ki jo lahko preberete TUKAJ
Za vas bomo spremljali izredno sejo in vas o vsem obveščali.