Včeraj zvečer je imel predsednik vlade republike Slovenije Janez Janša intervju z medijsko družbo BBC World Service. Ključna tema pogovora je bil obisk in podpora Ukrajini, na katero se je Janša podal s svojima kolegoma iz Češke in Poljske.

 

Osrednja tema pogovora je bil obisk predsednikov slovenske, češke in poljske vlade v Kijevu. Obisk, ki je odmeval po celem svetu in nas lahko navdaja s ponosom.

Najprej sta se dotaknila poti, po kateri so šli trije predsedniki vlad evropskih držav.

“Ko smo vstopili na ukrajinski vlak, sem v očeh zaposlenih na vlaku, videl, kako srečni so, ker nekdo prihaja k njim. Kajti iskreno povedano, v zadnjih treh tednih so lahko spremljali samo to, kako vsi iz drugih držav, kot npr, veleposlaniki, odhajajo.”

V nadaljevanju sta se dotaknila pogovora z ukrajinskim vodstvom. Pogovori so se vrteli o pomembnih temah, predvsem o sankcijah, pomoči Ukrajini, vojaški pomoči, o prihodnosti Ukrajine po vojni in o okvirjih za trajen mir.

“Prinesli smo osnutek načrta OECD, kako pomagati Ukrajini po vojni.”

Seveda je novinarka Janšo vprašala tudi o predsedniku Ukrajine in kakšen vtis je pustil Zelenski, je predsedni vlade Janez Janša dejal:

“Seveda se čuti utrujenost, a energija je ogromna. Zelenski izžareva odločenost celotnega ukrajinskega naroda, zato ga tudi toliko ljudi podpira. Ukrajinska politika je bila pred vojno zelo turbulentna, sedaj pa je zelo strnjena in enotna. Še nikoli v življenju nisem videl toliko enotnosti tako naroda kot politike.”

Povedal je še, da Rusija ni pričakovala takšne enotnosti naroda in politike, “temveč na to, da se bodo Ukrajinci sprli.”

“Moramo se nehati pretvarjati, da je trenutna situacija normalna in da za vstop v EU ali NATO potrebujemo leta in leta pogajanj. Za Ukrajino članstvo v EU predstavlja varnost, ki je institucionalna.”

Novinarka je predsednika vlade vprašala tudi kaj predvideva, da se bo zgodilo z ruskim predsednikom Putinom, ki je, kot kaže, v tem trenutku precej osamljen, je Janša dejal, da so vojaško agresijo na Ukrajino podprle samo 4 članice Združenih narodov, 141 pa jih je bilo proti, kar za Rusijo pomeni velik poraz.

“Kar se tiče prihodnosti gospoda Putina: če se bo pripravljen pogajati, potem bo imel nekaj vpliva na to, kar se bo z njim zgodilo v prihodnosti; če pa se ne bo pripravljen pogajati in bo vojaško poražen, kar je vendarle tudi povsem mogoče, potem pa ne bo mogel sam odločati o svoji prihodnosti,” je povedal predsednik vlade in dodal, da Putina kličejo za pogajalsko mizo.

“Gospod Putin se bo v nekem trenutku moral odločiti, ali bo umaknil ruske vojaške sile iz Ukrajine in s tem, ko se bodo umaknile ruske sile, bodo umaknjene tudi sankcije. Hitrejši kot bo umik ruskih sil iz Ukrajine, hitrejši bo tudi umik sankcij prot Rusiji.”