Športni doping in zavedanje njegove nevarnosti
Doping je uporaba ali dajanje snovi tekmovalcu (športniku), ki bi lahko umetno izboljšale njegove fizične in mentalne sposobnosti, s katerimi se poveča vzdržljivost in moč. To so snovi, ki po eni strani povečujejo sposobnosti športnikov, vendar imajo lahko tudi več hudih stranskih učinkov. Seznam nedovoljenih snovi v športu se postopoma dopolnjuje, saj biotehnologija, ki omogoča odkrivanje novih snovi, napreduje. Za odkrivanje zlorabe nedovoljenih snovi v profesionalnem športu, so pred, med in/ali po tekmovanju športniki podvrženi protidopinškim kontrolam. Ob potrditvi prisotnosti nedovoljenih snovi v telesu, ki presegajo mejo tolerance, v dveh neodvisno preiskanih vzorcih, pristojna nacionalna ali mednarodna športna zveza športnika kaznuje z odvzemom doseženih rezultatov pod vplivom nedovoljenih sredstev in mu prepove nastopanje na profesionalnih tekmovanjih za določen čas, tipično za dve leti ob prvem odkritju. Znano je, da snovi, ki so na prepovedani doping listi, uporabljajo predvsem profesionalni športniki, čeprav so v devetdesetih letih takšne snovi začeli uporabljati tudi pri amaterskih športih.
Dopinški kodeks
V skladu s Svetovnim kodeksom proti dopingu v športu so športniki osebno odgovorni za prisotnost vseh prepovedanih snovi v njihovem telesu, ne glede na to, kako so prišle tja. Dopinški kodeks uvaja osem pravil;
– prisotnost prepovedanih snovi ali njenih presnovkov ali označevalcev v vzorcu športnika;
– zavračanje kontrole dopinga po obvestilu;
– uporaba ali poizkus uporabe prepovedane snovi ali postopka;
– oviranje kateregakoli dela procesa kontrole dopinga;
– neuspešno posredovanje lokacij ali neuspešno testiranje;
– posest prepovedanih snovi sli postopkov;
– prekupčevanje s prepovedanimi snovmi ali postopki;
– posredovanje ali poskus posredovanja prepovedanih snovi ali postopkov športniku.
Lista prepovedanih snovi in postopkov
Lista prepovedanih snovi in postopkov je mednarodni standard, ki identificira snovi in metode, prepovedane v športu. Spreminja se letno, dosegljiva je na spletnih straneh protidompinških organizacij. Prepovedane snovi in postopki so razdeljeni v kategorije na podlagi njihovega učinka in uporabe ter lahko prepovedane na tekmovanju, izven tekmovanj ali v samo točno določeni športni panogi.
Da je snov ali postopek vnesena v listo, mora zadostiti najmanj dvema od naslednjih kriterijev:
– dokaz, da ima snov ali postopek potencialni vpliv na izboljšanje ali izboljšujeta sposobnosti
– dokaz, da snov ali postopek predstavlja tveganje za zdravje športnika
– odločbo s strani WADA (svetovno protidompinška organizacja), da uporaba snovi ali metode krši športni duh.
Snovi in metode, ki so vključene v listo prepovedanih
Snovi in postopki, ki so vedno prepovedani: nedovoljene snovi po listi, anabolični agensi, peptidni hormoni, rastni dejavniki in sorodne snovi, beta 2-agonisti, antagonisti hormonov in modulatorji, diuretiki in ostali maskirni agensi. Od postopkov pa manipulacija krvi in krvnih komponent, kemijska in fizična manipulacija, genski doping. Na tekmovanjih so prepovedana poživila, narkotiki, kanabinoidi in glukokortikosteroidi.