Bo ostala ali šla?

Vir: Facebook

Po tem, ko je sinoči predsedstvo Socialnih demokratov soglasno odločilo in ministrico za pravosodje Dominilko Švarc Pipan pozvalo k odstopu, so zdaj vse oči uperjene vanjo in v predsednika vlade.

Ta je sicer včeraj v odgovoru na poslansko vprašanje poslanca SDS Dejana Kaloha dejal, da se veseli razprave ob interpelaciji ministrice, ki jo je ravno včeraj vložila Poslanska skupina SDS.

Kot je na včerajšnji novinarski konferenci ob vložitvi interpelacije pojasnil Kaloh, je vanjo vključena tako politična kot objektivna in subjektivna odgovornost ministrice. Kot je znano, je povod za interpelacijo klientelistični nakup degradirane stavbe na Litijski v Ljubljani na račun slovenskih davkoplačevalcev. Med drugim je Kaloh opozoril, da je bil nakup te stavbe potrjen na ravni vlade s sklepom na dopisni seji. Problematičnih je več okoliščin, stavba je stala 7,7 milijona evrov ob tem, da jo je pred 5 leti prodajalec kupil za samo 1,7 milijona evrov. Ministrstvo ni poskrbelo za izvedbo svoje cenitve pred nakupom, prav tako ni izvedlo svoje izmere stavbe, niti skrbnega ogleda stavbe, saj o tem ni zapisnika. Pogodba o nakupu tudi ni bila notarsko overjena pred samim nakazilom, ministrstvo bi tako hipotetično lahko ostalo brez stavbne in brez denarja. 

“Gre za rokohitrski kriminal”, je komentiral poslanec Kaloh in opozoril na dejstvo, da govorimo o ministrici, ki je pravnica in je pri polni zavesti podpisala pogodbo in opustila vsa dolžna ravnanja vseh varnostnih varovalk za izpeljavo posla.

Med razlogi za interpelacijo je tako izpostavil sum storitve kaznivega dejanja nevestnega dela v službi, kaznivega dejanja oškodovanja javnih sredstev, sum zlorabe uradnega položaja, zavajanje javnosti, saj je ministrica javno operirala z neresnicami, ko je navajala, da so na ministrstvu opravili cenitev, kar se je kasneje izkazalo za neresnično; dejala je tudi, da nakup ni bil negospodaren, pri čemer jo je demantiralo Državno odvetništvo RS. Navedel je še negospodarno upravljanje z javnimi sredstvi pri projektu “digitalizacija notarskih storitev”, prelom lastnih koalicijskih zavez in obljub, ter opustitev dolžnega ravnanja, ki ima za posledico upad zaupanja v Ministrstvo za pravosodje. Opozoril je še na dodatno odgovornost upravljanja z javnimi sredstvi in sicer uporabo službene kartice na zasebnem potovanju leta 2023 v ZDA, kar kaže na nizke etične standarde same ministrice. 

Ministrica je po mnenju Poslanske skupine SDS s svojim ravnanjem izgubila osebno integriteto, saj je zaupanje vanjo strmoglavilo. Kot taka zato ne more več opravljati funkcije, za katero je bila imenovana. Mag. Dejan Kaloh je ob sklepu izrazil tudi prepričanje, da do interpelacije sploh ne bo prišlo, razen, če bo vladna koalicija v državnem zboru demonstrirala, da podpira korupcijo in klientelizem.