V nekaterih albanskih skupnostih je streljanje v zrak med praznovanji tradicionalna praksa, ki simbolizira veselje in slavje. Ta običaj je prisoten predvsem v ruralnih območjih Albanije in med albanskimi skupnostmi na Balkanu. Vendar pa je streljanje v zrak predvsem nevarno in neodgovorno, saj lahko padajoči izstrelki povzročijo poškodbe ali smrtne žrtve. Zaradi tega oblasti v več državah to prakso odsvetujejo oz. prepovedujejo. Kljub temu se streljanje v zrak še vedno pojavlja na določenih praznovanjih, zlasti na porokah in nacionalnih praznikih, kot je Dan zastave 28. novembra.
No in tako je bilo tudi petkovo praznovanje v okolici BTC, kjer naj bi poleg streljanja v zrak, prevladovalo rajanje, kričanje, piskanje in ropotanje z avtomobili, plapolanje z zastavami. Na tleh so našli tudi več tulcev, šlo naj bi za tulce oz. plašilne pištole. In rezultat? Glede na to, da naj shod ne bi bil napovedan, je očitno v tem primeru še bolj dovoljeno vse. Policaji naj bi po številnih klicih le prišli in zabeležili več kršitev prometne zakonodaje in kršitev javnega reda in miru, ob tem pa naj bi okrasili policijska vozila z albanskimi zastavami in ob njih pozirali za posnetke, ki so jih nato zaokrožili po spletu.
Dalje, poleg umorov in spopadanj med albanskmi klani, odmevajo streli tudi v tem primeru. Kje je policija, da bi tovrstna obračunavanja preprečila? Živimo v ugrabljeni državi, kjer ne deluje ne policijski nadzor in je varnost močno okrnjena, prav tako pa ne deluje pravna država in sodstvo. Ali pravila igre veljajo samo za določeno skupino ljudi, največkrat za večino. Spomnimo, pravila igre zagotovo ne veljajo ne za Rome, ne za muslimane (saj kljub večkratni prepovedi še vedno ob ljubljanski džamiji parkirajo povsod – brez kazni, prav tako pa molitev odmeva vse naokoli, prejemanje kazni naj jih ne bi odvrnilo od tega), očitno tudi albanski skupnosti dopuščamo vse. Si predstavljate, da vi kjer živite preprosto streljali v zrak? Že ob najmanjšem praznovanju nas običajo prijavi policiji sosed in prav kmalu je policija na vrati. Kako to, da v BTC-ju ni bilo nobenega poostrelenga policijskega nadzora? Kaj o tem pravi vlada RS?
Po ocenah albanskih skupnosti v Sloveniji, naj bi po poročanju RTV, v državi živelo približno 10.000 Albancev. Nekateri viri pa navajajo, da naj bi bilo število Albancev v Sloveniji okoli 40.000. Razlike v ocenah so posledica različnih metodologij in pomanjkanja uradnih podatkov o etnični pripadnosti prebivalcev. Zato je težko določiti natančno število Albancev v Sloveniji.
Kdo bo odgovarjal večini? Kot kaže, da bo prav večina kmalu postala manjšina.
Uredništvo portal-os.