V četrtek je potekala seja Sodnega sveta, ki jaj bi bila nadaljevanje seje, ki se je preko spleta odvijala 13. januarja. 

Na pretekli seji so se seznanili z situacijo glede diplome in pravosodnega izpita vrhovnega sodnika Branka Masleše in veljavnostjo pravosodnega izpita Jaše Jasminke Trklja, ter novinarskimi vprašanji in poslanskim vprašanjem predsedniku Sodnega sveta.

V četrtek 20.01 je Sodni svet na seji brez prisotnosti medijev prednostno odprl razpravo o izpolnjevanju pogojev za opravljanje najvišjih sodnih funkcij vrhovnega sodnika Branka Masleše in višje sodnice Jasminke Jaše Trklje.

Po poročanju Siol.net očitno seja in razprava še vedno ni zaključena, saj so portalu v sodnem svetu pojasnili, da glede potrditve zapisnika in besedila sprejetih stališč na včerajšnji seji skladno s poslovnikom poteka dopisna seja. “O sprejetih stališčih bomo javnost obvestili takoj po zaključku dopisne seje,” so povedali.

Po sporočilu Sodnega sveta portalu Siol.net je jasno, da seja še ni zaključena in še vedno ni njihovega stališča in odgovorov, ki jih pričakujemo vsi.

Predsednik Sodnega sveta je vrhovni sodnik Vladimir Horvat, torej Maslešev kolega z Vrhovnega sodišča. Člana pa sta tudi Maslešev odvetnik Emil Zakonjšek, ki se je na predzadnji seji o Masleševi diplomi izločil iz razprave, in vrhovni sodnik Erik Kerševan, ki se je prav tako izločil. Po zapisu vrhovnega sodišča naj bi se razen predsednika oba ostala člana v tej zadevi izključila iz razprave.

Prav tako pa bi moral Sodni svet še enkrat razpravljati tudi glede neprimernega komuniciranja Vrhovnega sodišča z javnostjo, ki so jo že označili za neprimerno, a je predsednik vrhovnega sodišča na to podal ugovor.

Kaj se dejansko dogaja za zaprtimi vrati oziroma na dopisni seji, kaj je potrebno toliko časa ugotavljati in česa se morda bojijo, pa ostajajo vprašanja, na katere v tem trenutku ni odgovorov.

Celotna saga o diplomi in pravosodnem izpitu se absolutno vleče predolgo in vse bi bilo rešeno v nekaj trenutkih, če bi Branko Masleša ob izbruhu afere enostavno pokazal vsa dokazila o svoji izobrazbi.

Izobrazba je javen podatek, saj vsak lahko kadarkoli preveri in prebere diplomo vsakega diplomiranca. Torej ne gre za razkrivanje tajnega podatka. Poleg tega mora vsak izmed nas ob kandidaturi za neko delovno mesto predložiti vsa potrebna dokazila o izobrazbi, katere bi delodajalec moral hraniti v personalni mapi zaposlenega.

Kdaj, če sploh, bomo dobili vse podatke in kako se bo ta “šlamastika” vrhovnega sodnika zaključila, še ni jasno.