Danes je Branko Masleša portalu 24UR pokazal dokumentacijo, s katero izkazuje svojo izobrazbo. To je storil ravno pri portalu, ki se do danes sploh ni spraševal glede njegove izobrazbe.
Že 6. decembra preteklega leta smo na Vrhovno sodišče v Ljubljani poslali elektronsko sporočilo, v katerem smo navedli vsa dejstva, ki se pojavljajo v medijih in jih povprašali, če njihov sodnik Masleša izpolnjuje predpisane pogoje, če z njimi razpolagajo, kje je diplomiral in kje opravil pravosodni izpit.
Zgodba je dobila še dodaten zagon po tem, ko je Vrhovno sodišče umaknilo in spremenilo celoten zapis življenjepisa sodnika Masleše.
Kot smo navedli že večkrat, smo na naša novinarska vprašanja prejeli namesto odgovorov, grožnjo. Kljub temu, da elektronsko sporočilo nima znakovnih omejitev, kar so v svoj zagovor dejali Sodnemu svetku, ki jih je okrcal glede odziva, je elektronsko sporočilo identično njihovemu odgovoru za javnost na Twitter uradnem profilu Vrhovnega sodišča, ki je sprožil zgražanje v javnosti.
Ne bo tako enostavno, t.j. bolje zanj da te tožbe ne naperi (in je tudi ne bo).
Apriori bo dokazno breme na njem.
Diploma je javna listina (domneva veljavnosti);
še zlasti kadar bi bilo breme sicer na tožniku, pa je tožencu lahko (exceedingly easy) dokazati, da tožnik nima prav. https://t.co/qK8yaxCm3x— Boštjan M. Zupančič (@bmz9453) December 6, 2021
V teh dneh bo že dva meseca, odkar je “afera Masleša” izbruhnila in v tem času smo bili deležnih neke dokumentacije brez podpisov in žigov, s pisavami, ki ne ustrezajo obdobju, ko računalnikov še ni bilo. Prav tako pa smo namesto pravosodnega izpita videli je neko potrdilo o opravljanju pripravništva, ki ne ustreza pravosodnemu izpitu, ki je pogoj za opravljanje sodniške službe.
Pa poglejmo kakšne dokumentacije smo bili deležni v zadnjih dveh mesecih. Kakšen teden po izbruhu afere je prišel v javnost dopis pravne fakultete iz Sarajeva, za katerega je zaprosil novinar Sion.net Aleksander Kolednik in v katerem dekanja fakultete potrjuje, da je Branko Masleša 31.3.1975 dosegel strokovni naziv diplomirani pravnik pod številko diplome 3227.
Diploma, ki je bila priložena, ima datum 27. junij istega leta. Diploma je brez žiga in podpisov. Sporno pa je tudi dejstvo, da ima diploma, ki naj bi nastala leta 1975, torej v dobi, ko še nismo imeli Word-a in vseh pisav, ki nam jih prav ti dokumenti prinašajo.
Objavljamo potrdilo o Masleševi diplomi, ki so nam ga poslali iz Sarajeva https://t.co/z3n2UXNEiD via @SiolNEWS
— SiolNET Novice (@SiolNEWS) December 13, 2021
Le dan po objavi nepodpisane diplome se je pojavila diploma, ki je podpisana.
Seveda je na dan prišel tudi pravosodni izpit, ki ga je na podlagi dokumenta, ki ga v nadaljevanju pripenjamo, Masleša opravljal 10. junija 1976 in je bil izdan 25. junija istega leta, torej manj kot leto dni po opravljeni diplomi.
Zakaj je bilo Brankotovo "Uvjerenje o položenom pravosudnom ispitu, SRBiH" z dne 25.6.1976, na dan 1.4.1980, ko je Masleša nastopil službo sodnika v Kopru, nezadostno in v stvareh iz republiške pristojnosti na teritoriju SRS neveljavno. UL SRS, 26/72. 👇👇👇👇 🤷♀️ pic.twitter.com/H6WuJt33OD
— Fajonka (@Fajonka1) December 18, 2021
V čivku profila Fajonka lahko jasno vidimo zakon o pravosodnem izpitu iz leta 1972, ki je tedaj veljal na področju Slovenije.
Prav tako pa lahko vidimo stališče ministrstva za pravosodje, ki je leta 2018 jasno navedlo, da pravosodni izpiti opravljeni v drugih republikah nekdanje skupne države, na področju Slovenije ne veljajo.
Danes pa se je pojavila že tretja verzija diplome, ki jo je Masleša, zanimivo razkril ne tistim, ki so začeli z vprašanji o obstoju diplome in pravosodnega izpita, temveč portalu 24UR, ki o tej temi skoraj da ni poročal.
Temu dokumentu je pokazal tudi potrdilo o opravljenem pravosodnem izpitu, ki pa je identičen tistemu, o katerem smo že govorili. Tak pravosodni izpit je na področju republike Slovenije neveljaven dokument, kar je v nekem drugem primeru ugotovilo tudi Ministrstvo za pravosodje.
Bo ministrstvo in minister ukrepal tudi sedaj. Gre namreč za ohranitev zaupanja v sodstvo, ki ne sme ostati na tej točki, ko so ga v namen branjenja enega sodnika v celoti zakockali.
Saga o diplomi in pravosodnem izpitu se s današnjim razkritjem dokumentov še ni zaključila, lahko bi celo rekli, da se je pravzaprav šele začela. Začela predvsem zato, ker na tej točki pride na vrsto sodniški ceh in pravosodno ministrstvo, ki morata jasno podati stališče glede izpita.
Ne glede na to, da smo videli tri različne diplome, da smo poslušali o tem, da naj bi zgorela v požaru med vojno, po vseh grožnjah s strani Vrhovnega sodišča in po vseh drugačnih razlagah, ne glede na to, da Masleša ni vpisan v knjigo diplomantov univerze v Sarajevu lahko diplomo tudi pustimo pri miru in čelo lahko rečemo, da verjamemo, da je izvirnik, se bo zgodba nadaljevala.