Generalna skupščina Združenih narodov je leta 2007 20. februar razglasila za svetovni dan socialne pravičnosti. S tem dnevom želijo povečati zavedanje o težavah revščine, neenakosti med spoloma in socialne izključenosti.
Svetovni dan socialne pravičnosti je odlična priložnost za priznanje in spodbujanje nenehnih prizadevanj za vzpostavitev evropskega stebra socialnih pravic. V hitro spreminjajočem se svetu dela se pojavljajo novi izzivi za varnost in zdravje pri delu, ki izhaja iz manj stabilnih delovnih razmerij, novih delovnih vzorcev in staranja delovne sile. Cilj pobude, ki jo vodi Evropska komisija, je obravnavati te izzive z oblikovanjem bolj socialne Evrope s poštenimi delovnimi pogoji.
Izboljšanje zdravja in varnosti delavcev je ena od njenih najpomembnejših prednostnih nalog.
Težak položaj hendikepiranih ljudi
V Evropski mreži za neodvisno življenje (ENIL) želijo ob tem izkoristiti priložnost in opozoriti na težek položaj hendikepiranih v družbi.
“Na ta dan premišljujemo o pomembnosti socialne pravičnosti v naših prizadevanjih za stabilnejši, pravičnejši in varnejši svet. Težnja po socialni pravičnosti za vse ljudi je jedro prizadevanj Združenih narodov za promocijo razvoja in človeškega dostojanstva,” je v sporočilu pred svetovnim dnevom pravičnosti zapisal generalni sekretar ZN Ban Ki Mun.