Pred nami je nedeljski referendum, zato z našimi bralci delimo 3 popolne nesmisle zakona o izjemnih pokojninah za umetnike:
Nekdo bo lahko dobil nagrado Prešernovega sklada in za isto delo še področno nagrado iz priloge k zakonu zelo mlad. Kulturo in umetnost bo opustil, šel, na primer, 30 let delat v gospodarstvo in bo na koncu, čeprav nikoli več ne bo delal v kulturi, prejel izjemno pokojnino za umetniške dosežke. Se vam zdi to prav? Nagrajenec bi bil tako le muha enodnevnica podobno tistim bandom, ki so imeli v vsej svoji glasbeni karieri le eno dobro uspešnico.
Nagrade Prešernovega sklada lahko prejmejo kolektivni subjekti (celi zbori, orkestri in arhitekturni biroji), vsak od njih pa bo dobil izjemno pokojnino za umetniške dosežke. Zgodi se lahko, da bo zelo velik pritisk, da bodo odslej nagrade Prešernovega sklada prejemali zelo številčni umetniški kolektivi in bo upravičencev do izjemne pokojnine sčasoma tisoč in več. Bi bilo to pravično do vseh ostalih zaposlenih in do davkoplačevalcev, ki v pokojninsko blagajno prispevajo z vsakdanjim delom?
Na seznamu dodatnih nagrad, ki štejejo ob nagradi Prešernovega sklada za izjemno pokojnino, so nekatera umetniška področja izpuščena, po drugi strani pa veljajo nagrade, ki jih podeljujejo zasebna podjetja, kar je neupravičena reklama zanje. Šteje pa tudi nagrada Borštnikovega srečanja za najboljšo predstavo, ki je nagrada celemu gledališkemu kolektivu!

Predvsem pa se je pomembno zavedati, da Zakon o izjemnih pokojninah za umetnike;
- ne podpira, ampak uničuje slovensko kulturo in ustvarjalnost Slovencev.
- upravičenci niso 4, ampak jih je več kot 100.
- ne bo porabljenih 60.000, ampak v resnici okrog 2 milijona evrov letno za dodatke.
- odpira vprašanja zakaj bi bil nagrajeni samo umetniki/kulturniki, medtem, ko bi na primer na športnike ali pa znanstvenike pozabili?
Vse to velja razmisliti predno v nedeljo 11.5. sprejmete končno odločitev. Glasujte preudarno.
Portal OS