Pokojnina: privilegij, pravičnost ali utopija prihodnosti?

Omrežje X

V nedeljo, 11. maja 2025, bo v Sloveniji potekal zakonodajni referendum, na katerem bodo volivci odločali o uveljavitvi Zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti (ZDPIDU).​

Glasovnica bo vsebovala naslednje vprašanje:​

»Ali ste za to, da se uveljavi Zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti (ZDPIDU), ki ga je sprejel Državni zbor na seji dne 30. januarja 2025?«​

Zanimivo je vprašanje ali je lahko podlaga za privilegirano pokojnino zgolj enkratni dosežek – torej eno delo, ena razstava oz. eno dejanje, ki je tako lahko vredno mnogo več kot dejanja umetnika, ki se z umetnostjo preživlja na primer kar 40 let. Poglejmo kaj je ob temu vprašanju zapisal slikar g. Herman Gvardjančič:

Sem slikar. Prešernov nagrajenec. In nasprotujem privilegiranim pokojninam.

Tako razmišlja umetnik, ki bi lahko bil med tistimi, ki bi iz novega zakona potegnili korist. A jo zavrača. Pravičnost pomeni, da umetnost ni enkratni dogodek. Ker ni prav, da nekdo dobi poseben status zaradi ene razstave, ene nagrade, medtem ko drugi – v zdravstvu, šolstvu, negi, proizvodnji – leta in leta garajo brez posebnih priznanj ali dodatkov, so zapisali na socialnih omrežjih v Slovenski demokratski stranki.

Zapis lahko vidite tukaj;

Se strinjate z njihovim zapisom? Bo pokojnina v prihodnosti privilegij ali pa dejanska utopija, saj kot vidimo ne kaže dobro s pokojninsko reformo, zato ro studi obljube, da bodo mladi ob starosti sploh še prejemali pokojnino, lahko zgolj utopija. 

Portal OS