Vlada se je prejšnji teden seznanila s pripravo predloga sprememb pokojninske zakonodaje, ki ga razglaša za pokojninsko reformo, čeprav nikakor ne gre za spremembe, ki bi si zaslužile takšen naziv- vsaj tako menijo v klubu slovenskih podjetnikov (SBC).
Po predlogu vlade se bo zahtevana upokojitvena starost od leta 2028 postopno podaljševala in bo od leta 2035 za dve leti daljša kot zdaj. V SBC so zapisali, da “ocenjujejo, da zaradi demografskih izzivov potrebujemo povsem drugačne rešitve, ki bi dejansko dolgoročno močno pripomogle k vzdržnosti pokojninske blagajne, ne pa zgolj podaljševanje delovne dobe, ki se lahko že v nekaj letih izkaže za nezadosten ukrep, saj je razmerje med novorojenimi in novimi upokojenci v Sloveniji zadnja leta praktično 1:2 v korist upokojencev.”
Slovenija nujno potrebuje korenito pokojninsko reformo, ker trenutni sistem zaradi daljšanja življenjske dobe in vedno manj rojstev ne bo vzdržen. Vlada bi zato morala resno razmisliti o sistemu individualnih pokojninskih računov, kot jih poznajo v drugih razvitih državah, saj kaže, da nam drugega enostavno ne bo preostalo.
V SBC so že zapisali: “če bi vlada želela resnične spremembe, s katerimi bi ljudem zagotovila dostojno starost, bi predlagala uvedbo obveznega drugega pokojninskega stebra, v katerega bi se plačevali prispevki, pri čemer bi bila določena spodnja meja vplačil, ne pa tudi zgornja. V okviru drugega stebra bi vsaka oseba imela svoj individualni pokojninski račun, ki bi spadal pod okrilje državnega pokojninskega sklada, vsak posameznik pa bi pri tem lahko sam odločal o lastni naložbeni politiki, bodisi v kapitalske trge, državne obveznice ali druge možnosti.”
Portal Os