Koalicija pod vodstvom Roberta Goloba je dobra dva tedna po nastopu vlade začela s prevzemanjem vzvodov oblasti v gospodarstvu. Vlada je državnemu zboru predlagala tudi odpoklic dveh članov nadzornega sveta SDH, tudi dr. Leona Cizlja. Kot je zdaj odločilo sodišče, je bila razrešitev nezakonita.
Cizelj se je odločil za tožbo, v kateri je oporekal očitkom, da za funkcijo nadzornika krovnega upravljavca državnega premoženja ni izpolnjeval pogojev. Konkretno so mu med drugim očitali, da ne izpolnjuje pogoja o najmanj desetletnih delovnih izkušnjah iz vodenja ali upravljanja gospodarskih družb. Golobovi so ocenili, da ima le tri leta in pol ustreznih izkušenj, druge izkušnje, ki jih je navajal Cizelj, pa da ne ustrezajo zahtevanim pogojem oziroma niso bile pridobljene v gospodarskih družbah.
Cizelj: Pravna država? Pravzaprav ne …
To je potrdil tudi dr. Cizelj, ki je zapisal še: “Pravna država? Pravzaprav ne. Vrhova izvršilne in zakonodajne oblasti sta vzpostavila nezakonito stanje. Sodna veja oblasti sicer ugotovi nezakonitost, a je ne more odpraviti. Upravnemu sodišču čestitam za zelo jasno, logično in nedvoumno odločitev”. Ob tem se je za odlično zastopanje zahvalil odvetniški pisarni Francija Matoza.
Ostri odziv opozicije
Kot je na omrežju X spomnila vodja Poslanske skupine SDS Jelka Godec, so poslanci SDS junija 2022 ostro nasprotovali razrešitvi, a je, kot je zapisala, koalicijski glasovalni stroj v Državnem zboru v istem dnevu, najprej na seji MAndatno volilne komisije, nato pa še na Izredni seji Državnega zbora, izglasoval razrešnico omenjenih dveh članov SDH. Jelka Godec je ob tem zapisala še: “Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič ne le da sama krši poslovnik, tudi dovoljuje, da se nezakonito razrešuje posamezne funkcionarje v duhu čiščenja janšistov.” Poslanec SDS Andrej Hoivik pa, prav tako na omrežju X, predsednico Državnega zbora sprašuje, kdaj namerava odstopiti.