V četrtek je na Pristavi nad Stično v organizaciji Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve (VSO) potekala slovesnost v spomin na sprejem prvega tajnega načrta bojne uporabe enot, ki je predvideval obrambo Slovenije v primeru agresije JLA. Gre za dogodek, ko so ključni akterji takratnega obrambno-varnostnega sistema na Pristavi nad Stično sprejeli in formalizirali strateške dokumente, ki so bili temeljna podlaga za zaključno fazo organiziranja simbioze vojaško-policijske organizacije, na kateri je ob agresiji JLA na komaj samostojno Slovenijo temeljil učinkovit in uspešen oboroženi odpor. Prvič pa je bila v teh dokumentih JLA tudi jasno opredeljena kot morebitni agresor oziroma ključna nevarnost za slovensko osamosvojitev. Osnovne zamisli iz tega načrta so bile uresničene v vojni za Slovenijo junija in julija 1990.
Prireditve se je udeležil tudi predsednik SDS Janez Janša, slavnostni govornik je bil podpredsednik SDS in član predsedstva VSO Aleš Hojs, zbrane pa sta pozdravila in nagovorila Franci Feltrin, podpredsednik Združenja VSO in podžupan občine Ivančna Gorica Tomaž Smole. Kot je povedal, občina Ivančna gorica ves čas podpira obujanje spomina na te dogodke, ob tem pa citiral pregovor: »Ded zasadi drevo, oče ga neguje, vnuk uživa sadove.« Kot je dejal, se je pred 33 leti ob opazovanju vojašnice v Kranju tudi sam spraševal, koliko mladih življenj bo ugasnilo, na našo srečo in v zahvalo snovalcem strategije, pa smo plačali bistveno manjšo ceno, kot bi jo lahko. Ob tem se je tedanjim akterjem zahvalil za ta prispevek, kar je, kot je dejal Smole, pogosto pozabljeno. V nadlajevanju je povedal, da so osamosvojitvi sledila leta zanosa, ustvarjanja nove države: »In medtem ko ste se pomladniki trudili z novo državo, so se iz svojih lukenj počasi privlekli tisti, ki jim lastna država ni bila intimna opcija in tudi ne samostojna Slovenija. Reorganizirali so se in začeli svoj boj za oblast. Začela so se leta nagajanja, omaleževanja boja za samostojno Slovneijo, medijiskih umorov, zlorab organov pregona in pravosodja, nekaj ljudi pa je v nenavadnih okoliščinah tudi umrlo.« Smole je poudaril, da je tisto, kar se je leta 1990 zdelo nemogoče, danes žal realnost in da danes ni več nič sveto, na oblasti pa so po njegovih besedah so ljudje, ki so nad zakoni, nad ustavo, ki počenajo kar hočejo, ker lahko: »Kot včasih imamo spet elite, ki si lahko privoščijo vse in imamo drugorazredne državljane.«
Zbrane, med njimi je bil tudi Janez Janša, minister osamosvojitvene vlade, je nagovoril: »Odgovorni ljudje pred nami ste zasadili drevo demokracije, napojili ste ga s svojim znojem in krvjo. Na nas je, da ga negujemo, ohranimo, obranimo pred paraziti, da bodo lahko naši otroci uživali sadove miru, enakopravnosti in blagostanja. In bomo, stali in obstali. Prišel je čas, ko je treba reči: »Dovolj je. To je Slovenija. Tako kot ste to storili vi pred 33 leti.«
Prireditev je bila obogatena tudi s kulturnim programom za katerega so poskrbeli člani moškega pevskega zbora Prijatelji, recitator Matej Šteh in praporščaki združenja VSO.