Danes je bil v Državnem zboru s 45 glasovi za in 40 proti sprejet predlog novele zakona o dohodnini, ki nam postopoma, do leta 2025 prinaša vsako leto višjo splošno olajšavo in s tem višje neto plače.
Vlada republike Slovenije je že v lanskem letu v parlament vložila predlog sprememb Zakona o dohodnini. S tem predlogom vlade bi se neto plače postopoma do leta 2025 postopoma zviševale. Stranka Levica je ob podpori Socialnih demokratov, Listi Marjana Šarca in Stranke Alenke Bratušek zaustavila te spremembe in najavila zbiranje podpisov za posvetovalni referendum.
Po razpisu volitev pa je svojo odločitev o referendumu umaknila, saj ni želela, da bi bila to osrednja tema predvolilnih soočenj.
Vlada republike Slovenije je zakon ponovno predlagala v glasovanje, ki je bilo danes in po burni razpravi je bil predlog novele zakona sprejet in bo začel veljati retroaktivno z začetkom leta 2022.
Zakon o dohodnini je sprejet. pic.twitter.com/cS9UqTrhZT
— Gregor Perič (@GregorPeric) March 11, 2022
Kljub temu pa je opozicija ponovno glasovala proti dvigu splošne olajšave. Opoziciji se je z glasom proti pridružil tudi poslanec stranke Desus Robert Polnar.
Da boste vedeli, kdo vam ne privošči višjih plač. Oni so glasovali proti dvigu olajšave za dohodnino in dvigu plač. Zahvalimo pa se lahko vsem ostalim zaradi katerih je bil zakon vseeno sprejet! pic.twitter.com/gDJ3ruid7L
— Katka M (@KatkaMla) March 11, 2022
Novela zakona o dohodnini prinaša tudi nižjo stopnjo dohodnine od dohodkov od obresti, dividend in dobičkov ter krajši čas, po katerem je odsvojitev vrednostnih papirjev neobdavčena.
Prinaša pa tudi davčno razbremenitev dohodkov iz oddajanja premoženja v najem, vnovično uvedbo seniorske olajšave ter ugodnejša davčna obravnava nagrad za poslovno uspešnost.