Na Expo 2020 v Dubaju, ki se je pričel 1. oktobra 2021 in bo trajal šest mesecev, vse do 31. marca 2022, se s paviljonom, ki stoji v trajnostnem segmentu razstave in svetu sporoča zgodbo o zeleni in pametni deželi v srcu Evrope, predstavlja tudi Slovenija.
Geslo, ki ga nosi, se glasi: »Slovenia. Green and Smart Experience.« Izpostavlja trajnostno, sodobno in ustvarjalno plat našega značaja ter svetovno javnost nagovarja z zgodbami, ki govorijo o edinstvenem prepletu neokrnjene narave, znanja, inovacij in prebojnega gospodarstva.
Kot turistična destinacija se bo Slovenija poglobljeno predstavila v okviru dveh mest in štirih makroregij. Med njimi sta mesto Ljubljana, ki se je predstavljalo od 27. oktobra 2021 do 6. novembra 2021, v tem času, od 26. decembra 2021 do 29. januarja 2022, pa se predstavlja Osrednja Slovenija – Ljubljanska urbana regija in v okviru nje tudi Občina Grosuplje skupaj s Kočevskim in Belo krajino.
Vir: Občina Ivančna Gorica
Obiskovalcem paviljona je na ogled postavljena replika najstarejšega kolesa, starega približno 5.200 let, ki je bilo najdeno na Ljubljanskem barju, s svojimi mislimi si lahko preko nevro pitnika natočijo kozarec vode ter si s pomočjo VR animacije ogledajo Plečnikovo dediščino. Željni gibanja se lahko s pomočjo kolesarske simulacije Simathlon na ljubljanskem BicikeLJ-u zapeljejo po ulicah Ljubljane ali skozi vseh 25 občin Ljubljanske urbane regije ter na poti skozi občino Grosuplje obiščejo Županovo jamo in spoznajo Žabjo hišo, zapeljejo se lahko tudi po Kočevskem in Beli krajini.
Vir: Občina Grosuplje
Največ pozornosti je deležna največja slovenska avtohtona čebela na svetu – kranjska sivka, ki v 90 % morfološko ustreza pravi čebeli. Čebela je replika 3D kranjice, ki se nahaja pred Čebelarskim centrom Slovenije v Lukovici, spremlja pa jo tudi skupni video regije, Čebeli prijazna regija.
Video, ki si ga lahko tudi ogledamo, prikazuje številne aktivnosti vključevanja čebelarstva v različne dejavnosti (turizem, prehrana, zdravje) in prizadevanja za ohranitev kranjske sivke. Občina Grosuplje izpostavlja Muzej čebelarske kulturne dediščine, ki v svoji zbirki združuje številno čebelarsko literaturo od leta 1.700 do danes.
Vir: Občina Grosuplje