V zadnjih desetletjih narašča povsod po svetu število trkov vozil z divjadjo. Glavni vzroki so: intenzivno širjenje cestnega in deloma tudi železniškega omrežja, povečanja gostote prometa, vedno večjih hitrosti vožnje vozil in tudi zaradi izjemnega povečanja nemira v naravnem okolju (na primer nočno gobarjenje s svetilkami in vožnja v naravnem okolju z motornimi vozili in kolesi).
Slovenski lovci in upravljavci cest si sicer na različne načine prizadevajo, da bi se število povoženih živali zmanjšalo. V zadnjih letih jim je to deloma tudi uspelo. Število povožene srnjadi, ki najpogosteje zaide pred avtomobile, se od leta 2010 stalno zmanjšuje, a je še vedno vsak dan v povprečju povoženih med 15 in 20 srn in srnjakov.
Med omilitvene oziroma odvračalne ukrepe sodi tudi letošnja namestitev zvočnih odvračalnih naprav na vseh priključkih na gorenjski avtocesti.
Če na cesti opazite povoženo žival, o lokaciji najdbe obvestite pristojno službo za odstranjevanje poginulih živali na dežurno številko Nacionalnega veterinarskega inštituta, ki v Sloveniji izvaja javno službo veterinarsko higienske službe.
Osrednjo slovensko regijo pokriva ljubljanska enota, ki je dosegljiva na dežurni telefonski številki 01/477-93-53. Veterinarski higieniki so zadolženi za odvoz poginulih domačih živali in tudi za divjad. Za lovce je pomembno, da skladno z lovskimi predpisi zabeležijo vsako izgubo divjadi, ki se odšteva od kvote odvzema iz okolja.
Stroške odvoza domačih živali krijejo imetniki živali s plačevanjem pristojbin za veterinarsko higiensko službo, ki se plača ob vakcinaciji psov proti steklini in ob izdaji veterinarskih spričeval. Ostale stroške zbiranja in odstranjevanja poginulih in usmrčenih živali krije državni proračun.
Lovci še opozarjajo, da se morajo vozniki zavedati, da se lahko živali na cesti pojavijo kjerkoli, tudi tam, kjer znaki za nevarnost ne stojijo.
S. Š.
Pod črto
Zaradi povoza so veterninarski higieniki lani pobrali približno 1500 “kosov” domačih živali (psov, mačk) in približno 5500 “kosov” divjadi, so povedali na veterinarski upravi. Po evidencah lovskega informacijskega sistema Lisjak pa je bilo v Sloveniji v zadnjih letih zabeleženih 77. 308 povozov vseh živalskih vrst, od tega 76.700 povozov divjadi.
Odvozov vseh poginulih in usmrčenih živali pa je bistveno več, saj so veterinarski higieniki samo v letu 2016 pobrali kar 1,25 milijona živalskih trupel različnih vrst. Od tega je bilo 11.818 govedi, 17.131 telet, 15.855 ovc in koz, 1030 konjev in oslov, 13.753 psov in mačk, 13.070 kuncev, 37.830 prašičev, 9125 divjadi različnih vrst, ostalo pa so različne vrste perutnine.