Iztekel se je prvi del prireditev 19. kulturnega poletnega festivala na Studencu pri Domžalah, tik pred uprizoritvijo pa je osrednja domača gledališka predstava. Po lanskem uspehu igre Lepo je biti muzikant bodo v poletnem gledališču v petek, 12. julija, ob 21. uri premierno uprizorili še drugi del tega dela. Po premieri bodo v drugi polovici julija in v prvih dneh avgusta pripravili kar 11 ponovitev.
»Predstava Lepo je biti muzikant, II. del je nova in izvirna zgodba, nekakšno nadaljevanje lanskoletne uspešnice, v katero je avtor, Avstrijec Andreas Brandstätter, tudi tokrat spretno vpletel lepe in znane Avsenikove melodije,« je povedal predsednik Kulturnega društva Miran Jarc Škocjan Lojze Stražar, tudi režiser predstave. »Iz načina, kako je avtor začrtal like in si dramaturško zamislil predstavo kot celoto, razpoznamo njegov odnos do velikanov slovenske narodnozabavne glasbe, saj ju izjemno ceni.«
Ansambel Fantov pet je po zmagi na mednarodnem tekmovanju narodnozabavne glasbe v Stuttgartu več let miroval. »Do ponovnega srečanja je prišlo po naključju – ob praznovanju rojstnega dne Lucije, hčere vodje ansambla Mihe,« dodaja Stražar. »Namera družine Avsenik, da podeli ansamblu nagrado in priznanje za dosežen uspeh, pa tudi dokončno ponovno združi člane ansambla. Gostilničar Karel si močno prizadeva, da bi zasedba ponovno oživela, skupaj s teto Mici ne skrivata navdušenja nad Ansamblom bratov Avsenik, zato ni presenečenje, da želi prav teta iz spoštovanja do velikanov iz Begunj postaviti veličasten spomenik. Krstna izvedba predstave Lepo je biti muzikant, II. del je sicer nadaljevanje lanskoletne, pa vendar je to povsem nova, samostojna, komična zgodba, prepletena z melodijami bratov Avsenik.«
Do konca festivala se bodo zvrstili še muzikal Nune v akciji! v petek, 23. avgusta, ob 20.30, opera Prodana nevesta v petek, 30. avgusta, ob 20. uri in koncert ob 70-letnici KD Miran Jarc Škocjan v petek, 7. septembra, ob 19. uri.
»Ob praznovanju se lahko z zadovoljstvom ozremo na prehojeno pot – vse od začetka kulturne dejavnosti na Studencu do današnjega dne,« pravi Lojze Stražar. »Ob tej priložnost še več razmišljam o kulturi. Kaj nam kultura pravzaprav pomeni? Je to le bogat grozd prireditev in materialnih dosežkov ali le skupek načel, védenja, vrednot, delovanja in ustvarjanja? Vsekakor je kultura ustvarjalnost različnih umetniških zvrsti kot tudi ohranjanje kulturne dediščine. Privlačna je kot magnet, sili k ustvarjanju ter nas žene k boljšemu in kvalitetnejšemu delu. Beseda kultura je milozvočna, kadar je spoštovana, žal pa je nemalokrat tudi poteptana in razvrednotena.
V gledališču pod kozolcem je bila pred 70 leti uprizorjena prva igra V Ljubljano jo dajmo. »Dogodek je med krajani požel izjemno navdušenje,« se spominja Stražar. »Vendar bi bil vsakdo prerok, kdor bi si upal takrat napovedati, da bo v neposredni bližini tega kozolca zgrajeno tretje največje pokrito poletno gledališče v Sloveniji. Zgodilo pa se je ravno to. Na obronku občine in vasi je zraslo imenitno gledališče, kjer je našla mesto ljubiteljska kultura, ki se je z leti, to si upam trditi, postopno profesionalizirala.«
Ob tem predsednika društva in režiser številnih uspešnih predstav sklene: »Častitljivi jubilej praznujemo v želji in upanju, da kultura ostane magnet, ki privlači, nas plemeniti in nam bogati življenje. Iskrena hvala in čestitke vsem, ki ste soustvarjali bogato in zanimivo pravljico, ki naj se nikoli ne konča.«
Avtor teksta in fotografij: Primož Hieng