Kriminalisti SKP PU Ljubljana smo že v letu 2016 začeli pridobivati informacije, da na območju Ljubljane in širše v Sloveniji deluje mednarodna hudodelska združba, ki je na ozemlju Slovenije pripravljala, organizirala in izvrševala kazniva dejanja »Prepovedanega prehajanja meje ali ozemlja države« po III. In VI. odstavku 308. člena KZ-1.
V mesecu januarju 2018 je kriminalistom uspelo zbrati dovolj podatkov, ki so potrjevali utemeljene razloge za sum, da se združba dejansko ukvarja z izvrševanjem teh KD, zato je bila ODT Ljubljana predlagana uvedba prikritih preiskovalnih ukrepov. Na podlagi zbranih obvestil in z dokazi, v predkazenskem postopku, zbranimi s pomočjo prikritih preiskovalnih ukrepov (PPU), je bilo ugotovljeno, da je hudodelska združba do februarja 2019 izvršila najmanj 19 kaznivih dejanj Prepovedanega prehajanja meje ali ozemlja z vsemi elementi organizirane kriminalitete.
V času izvajanja prikritih preiskovalnih ukrepov so bili zbrani dokazi, da so člani hudodelske združbe organizirali prepovedane prehode meje in prevoze preko Slovenije za najmanj 73 tujcev iz Afganistana, Pakistana, Irana in Iraka.
Kriminalisti SKP PU Ljubljana so preiskavo vodili zoper 5 oseb, ki so tvorili mrežo hudodelske združbe, ki se je na ozemlju Slovenije ukvarjala z izvrševanjem tovrstnih kaznivih dejanj.
Vse obravnavane osebe so tujci s predhodnimi statusi prosilcev za mednarodno zaščito v RS in so bili tudi v postopkih pridobivanja statusa begunca, ali pa jim je bil ta status že podeljen.
Osumljenci so stari od 24 do 32 let, štirje so državljani Afganistana, eden pa državljan Pakistana, ki pa je bil že vrnjen v matično državo.
Ugotovljeno je bilo, da so se storilci med seboj povezali ravno v Sloveniji in skupaj izvajali aktivnosti za prepovedano – ilegalno spravljanje migrantov iz Hrvaške preko Slovenije v Italijo.
Prav tako so s svojimi poznanstvi med nastanjenimi v Azilnem domu v Ljubljani poiskali prosilce za mednarodno zaščito in jim ponudili nadaljevanje poti v Italijo, v nadaljevanju pa so to – proti prejemu plačila – tudi izvedli.
Za prevoz enega migranta so zahtevali plačila od 50 do 200 €. Skupina storilcev je prevoze izvajala preko najetih voznikov, javnih prevoznih sredstev /vlak ali avtobus/, najemov taksi vozil ali preko različnih oseb, ki ponujajo prevoze preko spletne aplikacije za nudenje prevozov.
Običajno so v Italijo prevažali dve do štiri osebe naenkrat.
Dne 18. 2. 2019 v jutranjem času so kriminalisti SKP PU Ljubljana izvedli zaključno akcijo, v kateri je bila štirim osebam, državljanom Afganistana, odvzeta prostost. Vsem je bilo odrejeno pridržanje v skladu z določili iz II. odstavka 157. člena ZKP. Na hišnih preiskavah so bili tako najdeni predmeti, ki so bili uporabljeni pri kaznivem dejanju, in sicer dokumenti, zapiski, notesniki, beležke, telefoni, denar, zemljevidi z označenimi
prehodi državne meje iz R. Hrvaške v R. Slovenijo, potrdila o prejemu denarja ter druga dokumentacija.
V nadaljevanju bodo vsi zaseženi predmeti ovrednoteni in analizirani s posebnimi postopki, ki zahtevajo specialistična znanja in dolgotrajne forenzične preiskave.
Zoper vse pridržane so podani priporni razlogi, saj gre za tujce s statusom beguncev ali prosilcev za mednarodno zaščito, ki bi glede na izkušnje lahko neovirano in neopaženo zapustili ozemlje Slovenije.
V času preiskave bilo ugotovljeno, da so bile osebe predhodno že vpletene v različna kazniva dejanja na Hrvaškem in v Grčiji.
Osumljenci so kazniva dejanja izvrševali pod pretvezo beguncev ali prosilcev za mednarodno zaščito, ki jim je bil podeljen, zato imajo še vedno redne stike v Azilnem domu in zunaj ter tako skrbijo za prikrito spravljanje ilegalnih migrantov preko ozemlja Slovenije čez državno mejo.
Na ta način so tudi zlorabljali status prosilcev za mednarodno zaščito za izvrševanje KD.
V primerih, da se je ilegalno spravljanje čez državno mejo v ciljno državo ponesrečilo in so tujce odkrili policisti, so le-ti takoj zahtevali mednarodno zaščito – AZIL. Pri tem je bila naloga osumljenih, da so počakali na njihovo namestitev v Azilni dom, nato pa so jih čez nekaj dni iz prostorov Azilnega doma prepeljali v ciljno državo EU oziroma jih odpeljali na želeno mesto.
Pri tem je potrebno poudariti, da imajo prosilci za mednarodno zaščito proste izhode iz Azilnega doma.
Transfer denarja za ilegalno sprovajanje je potekal preko transakcij mednarodnega plačilnega sistema MoneyGram in Western Union Money Transfer, kar smo ugotovili takoj ob zaključni akciji, ko je bilo pri osumljenih zaseženih več potrdil o nakazilih s strani tretjih oseb, kot preko podatkov, pridobljenih na podlagi sodnih odredb v času preiskave.
Nakazila so bila izvedena v zneskih od 200 do 1.300 €.
Storilci so komunicirali v afganistanskem jeziku – narečju »paštu«, kar je povzročalo dodatno oviro za samo preiskavo, saj v Sloveniji ni veliko prevajalcev, ki ta jezik poznajo.
Pri posameznih prevajalcih so bile pri prevodih zaznane tudi določene nepravilnosti, kot na primer pomoč osebam v postopkih (tudi storilcem!), zato je bilo potrebno zagotoviti druge prevajalce preko mednarodnega policijskega sodelovanja.
Mednarodno sodelovanje je potekalo z Italijo in Hrvaško ter preko obstoječih policijskih kanalov za operativno izmenjavo podatkov.
Na pomoč so s prevajalci priskočili tudi avstrijski kolegi, v času zaključka preiskave pa še hrvaški.
Osumljenci so bili dne 19. 2. 2019 s kazensko ovadbo za 19 KD »Prepovedano prehajanje meje ali ozemlja države« po členu 308 – odstavek III in VI KZ-1, storjeno v hudodelski združbi, privedeni k preiskovalnemu sodniku Okrožnega sodišča v Ljubljani, ki je zoper vse štiri tujce odredil sodno pridržanje.
Za navedeno kaznivo dejanje je zagrožena kazen od enega do osmih let in denarna kazen.
Maja Ciperle Adlešič
Predstavnica za odnose z javnostmi
Policijska uprava Ljubljana
Prešernova cesta 18, 1001 Ljubljana
Mobi: 041 396 966
Tel: 01 36 10 223
Fax: 01 36 10 212
Email: [email protected]
Facebook:@policijaLJ