Vsako leto 14. novembra praznujemo Svetovni dan sladkorne bolezni. Ta dan je rojstni dan Fredericka Bantinga, kanadskega znanstvenika, ki je skupaj s svojim mladim asistentom Charlesom Bestom, v laboratoriju izoliral beljakovino, kasneje poimenovano inzulin. Za ta dosežek je leta 1923 prejel Nobelovo nagrado za medicino.

Svetovno združenje za diabetes je sredi septembra sporočilo, da je tema letošnjega svetovnega dne Ženske in diabetes – pravica do zdrave prihodnosti. Letošnja kampanja poudarja dostopnost do diabetičnih zdravil in pripomočkov za zdravljenje ter izobraževanje o samokontroli diabetesa za vse ženske.

Najpomembnejše sporočilo ob svetovnem dnevu je, da bi morale imeti noseče ženske boljši dostop do diagnosticiranja, zdravljenja in izobraževanja, da bi bili zdravstveni izidi za mater in otroka kar najboljši.

Zavedajmo se nekaj preprostih dejstev, ki zmanjšujejo tveganje za nastanek sladkorne bolezni:

• Zdrava prehrana: zmanjšanje količine živalskih maščob, uživanje zadostnih količin kompleksnih ogljikovih hidratov, uživanje mlečnih izdelkov z manj maščobe, zmanjšanje uživanja soli in enostavnih ogljikovih hidratov, redno uživanje sadja in zelenjave, pitje vode (1–2 litra na dan).
  • Nadzor telesne teže.
  • Redna in primerna telesna aktivnost.
  • Opustitev kajenja.

S tem, ko svoje otroke spodbujate k zdravem načinu življenja, jim boste omogočili živeti srečnejše življenje. Skupaj z njimi si oglejte video in se pogovorite o zdravem načinu življenja.

Za vse, ki so stari nad štirideset let, je dobro, da enkrat letno naredijo zdravniški pregled in preverijo naslednje parametre:

• raven glukoze v krvi,
  • raven holesterola,
  • krvni tlak.

Skrbeti za svoje telo ni ne zahtevno ne drago!

Ostanite zdravi in bodite vzor zdravega načina življenja svojim otrokom!

Oglejte si tudi navdihujoč Medtronicov video o napredku zdravljenja sladkorne bolezni v smeri umetne trebušne slinovke.

Z. Z.

Pod črto

108 milijonov na svetu leta 1980

422 milijonov ljudi na svetu leta 2016

640 milijonov odraslih ljudi z diabetesom do leta 2040

8,5 % globalna razširjenost diabetesa med starejšimi od 18. leta

V Sloveniji živi več kot 200 000 ljudi z diabetesom, mnogim pretijo zaradi kronično zvišanega krvnega sladkorja hudi diabetični zapleti.