Zakaj Slovenija zaostaja za Hrvaško?

Klub slovenskih podjetnikov – SBC je v svojem odprtem pismu ponovno pozval vlado Roberta Goloba k premisleku o tem kako konkurenčno in ugodno poslovno okolje ustvarja s svojimi političnimi odločitvami. Sosednje države pospešeno vlagajo v stimulativno podjetniško okolje, zato so premiki podjetij iz Slovenije k sosedom, predvsem na Hrvaško, vedno bolj pogosti. Vlada se mora vprašati, kot navajajo pri SBC ali sploh namerava karkoli storiti za konkurenčnost naše države, ali pa bo dopustila nadaljnje slabšanje položaja slovenskih podjetij in njihov beg k sosedom.

Slovensko poslovno okolje je iz dneva v dan bolj neprijazno, navaja nadaljuje SBC. Vedno višji davki, zapletena birokracija, vladni korupcijski škandali in na splošno negativen odnos države do podjetništva so resna grožnja blaginji državljanov. Medtem ko so bili naši severni sosedje Avstrijci vedno nekaj korakov pred nami, nas zdaj začenjajo z davčno ugodnim sistemom, debirokratizacijo in drugim vlaganjem v prijazno podjetniško okolje prehitevati tudi Hrvati, zaradi katerih mnoga podjetja zapuščajo Slovenijo in se selijo k njim. 

Primerjalni podatki o poslovnem okolju v Sloveniji in na Hrvaškem so zelo zaskrbljujoči, na kar v SBC – Klubu slovenskih podjetnikov opozarjajo že vrsto let. Da imajo višje usposobljeni in vodstveni kadri ob istem bruto znesku na Hrvaškem višje neto plače kot v Sloveniji, je v zadnjih dneh jasno pokazalo tudi poročanje POP TV. Še posebej je alarmantna analiza Centra za mednarodne odnose na Fakulteti za družbene vede, izvedena lani, ki je pokazala, da namerava v letošnjem letu zapustiti Slovenijo približno 14 odstotkov podjetij. Medtem je delež tujih podjetij, ki imajo načrte, da bi se v Sloveniji širili, prvič po letu 2010 padel pod 20 odstotkov.

Tako Hrvaška kot tudi naša vzhodna soseda Madžarska se medtem trudita in delata velike korake na področju:
• Uvajanja ugodnejšega davčnega okolja,
• debirokratizacije,
• sprostitve omejitev na trgu dela,
• spodbujanja podjetništva,
• privabljanja tujih investicij, ki bodo ustvarjala nova delovna mesta, in
• gradnje proizvodnih in drugih poslovnih objektov.

Glede na to, da ima Slovenija dve sosedi, ki pospešeno vlagata v stimulativno podjetniško okolje, so žal premiki podjetij iz Slovenije k sosedom vedno bolj pogosti in bodo v prihodnje še pogostejši, zato se mora vlada vprašati, ali sploh namerava karkoli storiti za konkurenčnost naše države, ali pa bo dopustila nadaljnje slabšanje položaja slovenskih podjetij in še večji odliv visokokvalificiranih kadrov, kar nas lahko v nepredvidljivem globalnem poslovnem okolju pripelje tudi do znižanja blaginje in življenjskega standarda.,

Vir:

www.sbc.si

Portal OS