O novem predlogu zakona o medijih smo že pisali, sprožil pa naj bi različne odzive in pomisleke med strokovno in splošno javnostjo, saj bi bilo lažje financirati izbrane medije, tiste, ki poročajo v prid vladni strani. Vlada bi podvojila sredstva za izbrane medije, seveda gre pri tem za davkoplačevalski denar. Zaskrbljujoče je, da predlog zakona zajema tudi spletne vplivneže, predvsem v smislu sankcij v kolikor ne bodo vpisani v razvid medijev vse od prve plačane objave. Ker gre za uvajanje nekaterih spornih praks in za drzno vmešavanje države v medijski prostor oziroma omogočanje cenzure (tudi na način onemogočanja določenih medijev), je splošna javnost že pričela s peticijo proti predlogu zakona. Peticijo lahko podpišete tukaj:
https://www.peticija.online/proti_vmeavanju_politike_v_medije_in_socialna_omreja
Evropska poslanka Romana Tomc, sicer vodja slovenske delegacije ELS v Evropskem parlamentu je zaradi spornega predloga medijskega zakona na omrežju X pozvala ministrico za kulturo Asto Vrečko, da odgovori na vprašanje zakaj pravzaprav potrebujemo nov zakon o medijih, če to področje že ureja evropski Akt o svobodi medijev.
Romana Tomc, je zapisala: “Sprašujem ministrico Asto Vrečko in slovensko vlado zakaj predlagajo nov zakon o medijih, če na tem področju velja letos sprejet evropski Akt o svobodi medijev, ki celovito ureja to področje in ima status Uredbe, kar pomeni, da je neposredno veljaven v vseh državah EU? Evropski Akt o svobodi medijev obravnava vsa področja, od prepovedi političnega vmešavanja, do zaščite novinarjev in financiranja medijev ter medijskega lastništva. Ker gre za Uredbo, ki se uporablja neposredno in ne za Direktivo, ki bi jo bilo treba prenesti v nacionalni pravni red, ni nobene potrebe za sprejem posebnega zakona. Razen, če v ozadju niso kakšni drugačni nameni, predvsem želja po obvladovanju medijskega prostora in cenzuri. Odziv ministrice na X je popolno sprenevedanje in kup praznih floskul. Z ničemer ni argumentirano ovrgla očitkov o možni cenzuri. Z direktnim napadom na politične nasprotnike je jasno potrdila sume, da se zakon sprejema predvsem zato, ker si hoče vlada, še pred volitvami, popolnoma podrediti medijski prostor. Glede na to, da gre za vsebino, ki je del evropske zakonodaje, bom predlagala, da se opravi razprava o usklajenosti zakona, pristojni komisar Evropske komisije pa naj poda svoje mnenje.”
Evropski akt o svobodi medijev je sicer uredba Evropske unije, namenjena zaščiti pluralnosti in neodvisnosti medijev ter zagotavljanju svobode izražanja in obveščanja po vsej EU. Akt uvaja skupni okvir za medijske storitve na notranjem trgu EU ter uvaja ukrepe za zaščito novinarjev in ponudnikov medijskih storitev pred političnim vmešavanjem, hkrati pa olajšuje njihovo delovanje na celotnem območju EU. – Evropski svet