VRH EU: Navdušenje politikov in zahvala predsedniku vlade Janši za odlično gostiteljstvo

Danes se odvija vrh EU – Zahodni Balkan, ki ga kot predsedujoča gosti Slovenija na Brdu pri Kranju. Na vrh je že včeraj prispelo kar 41 uradnih delegacij, ki jih varuje 141 varnostnikov. Nastanjeni so večinoma v Ljubljani, na Bledu in Brdu pri Kranju.

 

Včeraj so se voditelji članic Evropske unije in Zahodnega Balkana srečali na neformalni večerji, ki jo je gostil predsednik vlade Janez Janša.

Čeprav bi slovenski mediji in predvsem opozicija rada gostovanje prikazala v senci protestov, v tujini temu ni tako. Večina voditeljev se s takimi in podobnimi situacijami nasprotnikov spoštovanja pogojev in anticepilcev srečuje tudi doma, zato zanje to ni nič nenavadnega, še manj senzacija, kar nam želijo prikazati.

Večina evropskih državnikov je nad Slovenijo, kakor tudi nad organizacijo vrha navdušena. Ob prihodu na grad na Brdu pri Kranju je predsednik Evropskega sveta Charles Michel je na svoj Instagram profil zapisal, da sprejem v Sloveniji nikoli ne razočara. “Hvala, predsednik vlade Janez Janša, da nas gostite tukaj”.

Ob zaključku vrha EU-Zahodni Balkan, izjemno pomembnemu dogodku, kjer so se voditeljice in voditelji držav zavezali k popolni integraciji in članstvu zahodnega Balkana v EU, so za javnost spregovorili predsednik Evropskega sveta Charles Michel, predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen in predsednik vlade Republike Slovenije Janez Janša. Na vrhu so sodelovali tudi predsedniki držav in predsedniki vlad članic EU-ja, prav tako voditelji šestih partneric z Zahodnega Balkana, iz Albanije, Bosne in Hercegovine, Srbije, Črne gore, Republike Severne Makedonije in Kosova.

Prvi je spregovoril predsednik Evropskega sveta Charles Michel, ki se je uvodoma toplo zahvalil v imenu vseh delegacij in ekip slovenskemu predsedstvu za organizacijo dogodka. Zahodni Balkan je velikega strateškega pomena za Evropo. Radi bi dosegli napredek na poti k širitvi. Predsednik Evropskega sveta je še poudaril, da so si izmenjali politična pojasnila o boju proti korupciji in o vladavini prava, ki je zelo pomembna tema za to regijo. O “tem moramo razpravljati, da bi dosegli napredek. To je ključnega pomena”. Michel je poudaril tudi pomembnost digitalizacije. “Iskren bom, gre za zmogljivost 27 članic EU sprejeti nove članice”, je še dodal.

Tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je naklonjena širitvi Evropske unije: “Naj najprej podam pregled vrha. Sporočilo je zelo jasno. Te države so del iste Evrope kot Evropska unija, imamo skupne vrednote in zgodovino in tudi skupno usodo. EU ne bo popolna brez Zahodnega Balkana.” Poudarila je še pomen gospodarskega in naložbenega načrta v regiji, ki je v ospredju sodelovanja.

“Veseli smo, da smo lahko gostili vrh v polni zasedbi”, je dejal predsednik slovenske vlade Janez Janša, kar je po pandemiji pravo olajšanje. Današnji vrh med Evropskim svetom in voditelji držav Zahodnega Balkana je prelomni dogodek” je še dejal, ki skupaj z berlinskim procesom, napori med Slovenijo in Hrvaško s procesom Brdo-Brioni in prizadevanju voditeljev Zahodnega Balkana olajša približevanje ter potrjuje odločitev iz Soluna leta 2003, ko se je regiji zagotovilo vstop v EU, čeprav se je takrat računalo, da se bo to zgodilo prej, a so številne krize v EU-ju in tudi v sami regiji privedle do zamud. “Jasno je da EU s konkretnimi koraki dokazuje, da se regija Zahodnega Balkana brača na tisto mesto kamor jo je postavila odločitev iz Slouna”.

Deklaracija, ki je bila usklajena za ta vrh, je prinesla veliko dobrega za ljudi v regiji. 30 milijard evrov investicij za različne programe,  obljube o skorajšnjem roamingu v regiji, pa tudi potrebne reforme, ki jih morajo države izvesti ne le zaradi približevaje, ampak ker tako modernizirajo svoje sistem in podsisteme.