V Grosuplju aktivno v pripravljenosti: od vaj prve pomoči, do velikih gasilskih vaj

grosuplje.si
Na območju Osnovne šole Brinje Grosuplje smo bili priča veliki gasilski vaji, ki jo je organizirala Gasilska zveza Grosuplje, v njej pa so sodelovale operativne enote vseh naših 18 gasilskih društev. Udeležilo se je je cca. 140 gasilk in gasilcev, pri vaji pa je sodelovalo še cca 50 markirantov/ponesrečencev iz vrst tabornikov in ministrantov.
V okviru vaje je bil simuliran večji požar v šoli z ujetimi otroki, ki so jih gasilci rešili, osnovno oskrbeli in prenesli na varno. Potek vaje si je ogledal tudi podžupan Grosuplja Janez Pintar. »Vemo, da so naši gasilci dobro pripravljeni, hkrati pa se zavedamo, da je za to potrebno njihovo redno izobraževanje in sodelovanje na vajah. Zaradi njih se občanke in občani lahko počutimo varne,« je povedal. 
Istočasno je v Grosuplju potekala velika vaja prve pomoči, sicer regijsko preverjanje usposobljenosti, in sicer pri OŠ Louisa Adamiča, Supermarketu TUŠ, Kmetijski zadrugi Grosuplje, tržnici Grosuplje, Zavodu za turizem Grosuplje in Avtobusni postaji Grosuplje. Ekipe prve pomoči so tako simulirale različne situacije pripravljenosti, vključenih pa je bilo več sto oseb.

Tovrstno izvajanje velikih vaj so ključnega pomena zaradi več razlogov:

  1. Praktična Priprava in Usposabljanje

    • Omogočajo, da v realističnih pogojih vadijo postopke reševanja, gašenja požarov, nudenja prve pomoči in evakuacije.

    • Preizkusijo delovanje opreme in gasilskih in ostalih vozil.

  2. Medsebojno Sodelovanje

    • Povežejo več društev in služb (reševalce, policijo, civilno zaščito), kar izboljša usklajenost v primeru dejanskih nesreč.

  3. Preverjanje Načrtov in Komunikacije

    • Preizkusijo učinkovitost komunikacije med različnimi ekipami in poveljniki ter preverijo načrte za odziv na nesreče.

  4. Psihološka Priprava

    • Gasilce in osebje prve pomoči pripravijo na stresne in nepredvidljive razmere, kar zmanjšuje možnost napak med resničnimi intervencijami.

  5. Prepoznavanje Pomanjkljivosti

    • Pomagajo odkriti morebitne tehnične pomanjkljivosti opreme, šibke točke v organizaciji in potrebo po dodatnem usposabljanju.

  6. Gradnja Timskega Dela in Morale

    • Krepijo ekipni duh in zaupanje med gasilci ter gradijo občutek skupnosti.

  7. Izobraževanje in Ozaveščanje Javnosti

    • Pogosto vključujejo tudi lokalno skupnost, kar povečuje ozaveščenost o požarni varnosti in pravilnem odzivu ob nesrečah.

grosuplje.si

Pomembno je, da občine tovrstna društva podpirajo – tako finančno kot moralno. Dr. Peter Verlič, župan občine Grosuplje, rad pove, da so gasilci tisti, ki bodo ponavadi prvi na kraju dogodka nudili pomoč, njihovo poslanstvo je zato “zares neverjetno in spoštovanja vredno, saj so srce mnogokaterih vasi, naselij in občin, pri čemer potrebe drugih vedno postavljajo na prvo meso”.