Spremembe v zdravstvu na vidiku?

Bo res odšlo 16 % zdravnikov?

Pixabay, soruce: treatment

Novela Zakona o zdravstveni dejavnosti (ZZDej) postaja vse bolj pereča tema tako v javnosti kot med zdravniško stroko, čeprav se zdi, da v zadnjih dneh ni prioriteta medijev.

 

Novela navaja, da zaposleni v javnih zdravstvenih zavodih ne bodo več smeli opravljati samoplačniških storitev pri zasebnih zdravstvenih zavodih ali koncesionarjih. Ali to v praksi pomeni izboljšanje ali poslabšanje razmer v zdravstvu in na sploh kaj to pomeni iz vidika pacienta, ki po več mesecev ne pride do zdravniške oskrbe. Prav tako se sprašujemo kaj to pomeni iz vidika zdravnika, ki delo opravlja odgovorno in vestno?

Spomnimo, da zdravniška stavka poteka že 10 mesecev, pri čemer so pogajanja z vlado vse prej kot uspešna. Po poročanju regionalobala.si je vlada pripravila zakonodajne spremembe brez posvetovanja oz. sodelovanja stroke, slednje pa bodo močno posegle na področje zdravstva, saj bodo zdravniki zato ker delajo dodatno, sedaj kaznovani. Medtem, ko se vlada ukvarja z zakonodajo pa je že 16 odstotkov zdravnikov v anketi, ki jo je pripravila Zdravniška zbornica, napovedalo svoj odhod. Zdi se, da delajo spremembe, ki bodo močno poslabšale stanje v zdravstvu.

Damjan Polh, predsednik Fidesa, sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije,  je pogovoru za refionalobala dejal:

“Zdravnik, ki bo delal v javnem sistemu, ne bo mogel delati pri zasebniku, prav tako bo tudi v obratni smeri, s tem bodo ukinili tudi samostojne podjetnike. V kolikor bo kdo od zdravnikov v javnem zdravstvu delal dodatno, mu bo to dovolil ali ne dovoli zdravstveni zavod, kjer je zaposlen. Prav tako bo plačilo opravljeno delo zahteval zdravstveni zavod. Naj še ob tem povem, da so koncesije posebnosti v Sloveniji. Drugje tega ni. Zasebniki lahko dobijo delo, če se prijavijo na razpis in če pri tem ponudijo primerno ceno.” Ob tem je poudaril, da bo takšna ureditev omejila dostopnost do zdravstva: “Če so bili nekateri zdravniki do sedaj pripravljeni delati več, to pomeni, da so želeli delati. S tem so pacienti dobili oskrbo v zasebnih zavodih. Tega bo seda manj, zaradi česar bo veliko nezadovoljstva med pacienti in pa tudi zdravniki. 

Vse bolj postaja jasno, da Slovenija kliče po reformi javnega zdravstva, pri čemer slovenski mediji večinoma navajajo, da je javno zdravstvo dobro, ker je zastonj. Nič ni zastonj. Javno zdravstvo plača vsak posameznik, zato ni sprejemljivo, da se na zdravstveno storitev čaka po več mesecev, nekateri celo po več let. Morda bi si morali tudi v Sloveniji razjasniti posamične pojme o tem kaj pomeni javno in kdo ga vzdržuje. 

omrežje X
Omrežje X

Več na:

https://www.regionalobala.si/novica/16-odstodkov-zdravnikov-je-napovedalo-svoj-odhod-damjan-polh-dobili-smo-samo-palico-korencka-nic