So jagenjčki že umolknili?

Moj predlog k predlogu zdravstvene reforme: »Vsa potencialno dodatno zbrana sredstva za zdravstvo prosim nujno namenite za razvoj psihiatrije, tako za zdravljenje pripravljavcev osnutka zakonodaje kot nas – »paciente« – ki prenašamo te …

 

A ste mislili, da ne bom zapisal?… PRASCE!«

Vsak pošteni davkoplačevalec se ob še vedno dokaj skrivnostnem predlogu osnutka zdravstvene reforme vpraša, zakaj je povprečni slovenski volivec križanec med teletom in kravo s sindromom zaklanega jagnjeta, ki se z nemočnim, topim in brezizraznim pogledom sploh ne odziva na predlog skropucala zdravstvene reforme pod vodstvom slovenske »Rdeče« kapice alias madam Kolar. Zanimivo je, da še slovenski sindikati, ki zastopajo – koga že? – ob predstavljenem veleumnem osnutku zdravstvene reforme zadeto blenejo v prazno. Ampak njih je vsaj za razumeti, ker ne uporabljajo možganskih celic temveč le »rdeče« krvničke in še sami natančno ne vedo, ali zastopajo interese delavcev ali kapitala.

Tako kot lahko za tako imenovano Mini davčno reformo rečemo, da je le-ta dokazano maksimalno davčno sranje in ne gre za R od reforme, lahko tovrsten neizpodbiten zaključek namenimo tudi osnutku zdravstvene reforme.

Da bi lahko uporabili vsaj R pri zdravstveni reformi, bi morali v zdravstvenem sistemu implementirati vsaj nekatere naslednje vsebinske zadeve:

  • absolutna PREPOVED dela zaposlenih iz javnega sektorja v zasebnem sektorju, s katerim predstavljajo konkurenco javnemu sektorju, v katerem imajo sklenjeno redno delovno razmerje. Množica zdravnikov – lahko rečem, da kar večina – ki dela v zasebnem sektorju, je zaposlenih v javnem sektorju! Si predstavljate, da vaš sodelavec v zasebnem sektorju popoldan fuša še privat in vam povzroča nelojalno konkurenco?;
  • popolna IZENAČITEV in zdrava konkurenca zasebnega in javnega zdravstvenega sistema z dostopom do vira financiranja – naših vplačil v zdravstveni sistem (»koncesije«). Mene ne zanima, kdo mi nudi zdravstveno storitev, zame je pomembna kvaliteta in pravočasnost storitve, ki jih dobim za svoja vplačila;
  • CENTRALIZIRANO planiranje materialnih potreb za celoten javni zdravstveni sistem, nabavne cene za 90% zdravil, zdravstvenih pripomočkov morajo biti dostopne vsem, vsak sistem (bolnišnica, zdravstveni dom itd.) lahko nabavlja tudi izven navedenega sistema, če nabavi istovrstni proizvod, katerega cena je objavljena, ceneje kot je javno objavljena cena. Pavšalno realno ocenjujem, da se na ta način VSI materialni stroški javnega zdravstva v 2 letih znižajo za (vsaj) 10%/leto!;
  • sestavni del osnovnega pribitka dela plače zdravnika je tudi OCENA dela zdravnika in odnosa do pacienta s strani pacienta, zadeve se dajo v informacijski dobi brez problema nastaviti;
  • zdravstveni sistem je omogočen VSEM državljanom in davčnim rezidentom Slovenije, ne glede na to, ali vplačujejo v zdravstveni sistem ali ne – le to je prava solidarnost! Upam, da ne boste imeli nikdar te potrebe – ampak, enkrat za hec poglejte v čakalnici urgence, kakšni »pacienti« se vse tam najavljajo – vsaj 30% jih tam nima kaj iskati, le kdo ve (?!), kaj tam iščejo;
  • financiranje športnih aktivnosti s strani delodajalca svojim zaposlenim do višine 100,00 EUR/mesec NE PREDSTAVLJA bonitete, predstavlja davčno priznane odhodke in še dodatno 100% davčno olajšavo za davek od dohodka pravnih oseb in davek od dohodka iz dejavnosti;
  • managerski (zdravstveni itd.) pregled delavcu 1 x letno do višine 1.000,00 EUR NE PREDSTAVLJA bonitete, predstavlja davčno priznane odhodke in še dodatno 50% davčno olajšavo za davek od dohodka pravnih oseb in davek od dohodka iz dejavnosti …

Z zadnjimi dvema alinejama bi poskrbeli tudi za preventivo, prav tako pa tudi za zmanjšanje čakalnih vrst, razvoj zdrave konkurence, izboljšavo kvalitete storitev … (saj ko plačaš nekaj še enkrat, kar si že plačal – takrat pa imaš nekaj pravico zahtevati, a ne?).

Slovensko zdravstveno štalo sem spoznal tudi na podlagi lastnih izkušenj – vse zdravstvene storitve plačujem privat (preventivne preglede, razne »posege«, zobozdravnika …), otroke sem moral na operacijo samoplačniško vozit v tujino (drugače bi jih lahko zaradi zelo različnih diagnoz v Sloveniji tudi potencialno »zafušali«), lastno vlaganje v preventivo mojega zdravja ni davčno stimulativno – me davčno ne razbremeni ne v mojem podjetju ne pri letni napovedi dohodnine (moja vplačana sredstva so tako namenjena zdravljenju drugih ljudi), pediatri zavračajo pregled otroka z 39 stopinj vročine v času zdravniške stavke in smo letali k dežurnemu …

Slovenski zdravstveni sistem je potreben tako mentalnega kot vsebinskega očiščenja, česar pa niti v sanjah ne zagotavlja predlagani osnutek zdravstvene reforme. Ta bolj spominja na ustvarjanje še večjih …. ja, saj ste vedeli, kaj bom zapisal … PRASCEV pri koritu slovenskega zdravstvenega sistema. Tudi takšnih, ki so se zibali na otroški gugalnici pri otvoritvi pediatrične klinike v Ljubljani.

Vedno vaš

Martin Krpan

P.S. Cerar, Kolarjeva, Vraničarjeva in kar vas je še nebodigatreba v slovenskem političnem prostoru – ne razkazujte preveč vaše duševno zdravje, ker s tem ogrožate zdravje svojih sodržavljanov. Sicer pa ste lahko brez skrbi – »reformirani« boste na naslednjih volitvah!