Evropska unija (EU) ima 24 uradnih jezikov, ki odražajo njeno jezikovno in kulturno raznolikost. Vsi uradni jeziki imajo enakovreden status in se uporabljajo v zakonodajnih, upravnih in drugih uradnih dokumentih ter postopkih EU. Zaradi velikega števila uradnih jezikov EU porabi znatna sredstva za prevajanje in tolmačenje, kar omogoča enakopravnost in dostopnost informacij za vse državljane Unije. Seveda tudi evropski poslanci lahko med svojimi nastopi in govori uporabijo katerega koli izmed teh uradnih jezikov. Pa vendar se je Vladimir Prebilič, sicer nosilec liste Vesna, pošteno uštel. Govoril je v srbščini, ki pa ni eden izmed uradnih jezikov EU, vsaj ne dokler Srbija ne vstopi v EU, zato nagovarjanje poslanskih kolegov v srbščini ni najboljša ideja, ampak ravno nasprotno – poslanec je sprožil mnogo kritik in ogorčenja že znotraj parlamentarne dvorane.
Spomnimo – Vladimir Prebilič, nekdanji župan Kočevja in univerzitetni profesor, je na evropskih volitvah 9. junija 2024 kandidiral kot nosilec liste stranke Vesna – zelena stranka. Stranka Vesna je s 10,54 % glasov osvojila en poslanski mandat v Evropskem parlamentu, ki ga je zasedel Prebilič – N1 Info. Po izvolitvi je Prebilič izrazil navdušenje nad dosežkom in poudaril, da je pred njimi “čudovita prihodnost”. Namenil se je osredotočiti na teme, kot so zeleni prehod, reševanje stanovanjske krize in vprašanja Zahodnega Balkana. –N1 Info
Očitno je problematiko reševanja Zahodnega Balkana vzel preveč resno in si je kot slovenski poslanec dopustil jezikovni fail, saj načeloma vsi evropski poslanci z veseljem in ponosno uporabljajo svoj materni jezik – torej slovenščino. Zakaj je menil, da je ta manever dober, oz. ali se je pravzaprav sploh zavedal, da ne govori v uradnem jeziku EU, je vprašanje na katerega zna odgovoriti samo on. Zagotovo pa je prav, da predstavniki, ki so izvoljeni v Sloveniji, v svojih govorih in nastopih in predvsem, ko gre za zastopanje naše domovine zunaj meja Slovenije, uporabljajo naš materni jezik – torej slovenščino. Vse ostalo bi bilo sprejemljivo le, če bi bili izvoljeni v kakšni drugi državi.
Predvsem je nesprejemljivo in zaskrbljujoče to, da si nekdo na položaju kjer predstavlja našo domovino, to dovoli. Če take manevre združimo s trubači in bogato ponudbo čevapčičev v Ljubljani, se ne smemo čuditi, ko govorimo o izgubljanju naše tradicije in dediščine. Promocija Slovenije kot naše domovine mora biti vedno na prvem mestu. Taka dejanja, ki se mnogim morda zdijo nepomembna, lahko na koncu vodijo v izgubo nacionalne zavesti in identitete. Vprašajmo se le kje želimo biti čez nekaj desetletij in ali si želimo, da bi naši otroci še govorili slovensko…Predvsem je naša dolžnost, da varujemo svojo dediščino, tudi jezik, za katerega se je med prvimi boril že Primož Trubar.
Uredništvo Portal OS.