Natanko deset let mineva od sprevoda po poti krivosodja

Na današnji dan 20. junija 2014 je množica podpornikov pospremila  Janeza Janšo v zapor – Evropa je dobila prvega političnega zapornika v slogu Ruske federacije in Belorusije. Danes se zato spominjamo, da se je prav na tisti dan začela demontaža slovenske pravne države, ki se je v naslednjem desetletju končala s popolno pokoritvijo pravosodja levi politični opciji v času vlade Roberta Goloba. Indična sodba je na koncu padla, Janša pa je zopet postal premier. Danes se torej spomnimo, ne le rusifikacije slovenskega pravosodja, ampak tudi dejstva, da slovenska desnica in pravica kljub oviram na koncu vstaneta kot feniks.

Iz Odbora 2024 zraslo Gibanje Glas za otroke in družine

Gibanje Glas za otroke in družine, ki je zraslo iz Odbora 2014 danes vabi na piknik vztrajnic in vztrajnikov ob 10. obletnici, ko so Janeza Janšo množično in čustveno pospremili v krivičen, nezakonit in protiustaven zapor. Srečanja se bo udeležil tudi prvak opozicije Janša.

Konstrukt Patria

Spomnimo, afera Patria je bila kot strah – na sredini votla, okrog pa ni bilo nič. Šlo je za čisto indično sodbo, kjer so ljudje iz tretjega kroga, tudi taki, ki so bili motivirani, da škodujejo predsedniku vlade, navajali stvari, ki jih tožilstvo nato ni bilo sposobno dokazati. Na neznanem kraju, ob neznanem času, na neznan način naj bi prišlo do podkupnine v zvezi z nabavo finskih oklepnikov Patria, v kar naj bi bila udeležena takratni predsednik vlade Janez Janša in strank SDS.

Indična sodba je sicer izjemna sodba brez neposrednih dokazov o pravno odločilnih dejstvih, oz. konstrukt na podlagi sklepanja. Da takšna sodba velja, morajo biti indici trdno povezani v krog in poleg tega sodba ne sme imeti dodatnih šibkih delov. Pri indični sodbi je, tudi če nima drugih pomanjkljivosti, kakršne ima sporna sodba, mnogo večja možnost, da pride do sodne zmote in posledično do krivice. Na podlagi indične sodbe je bil krivično obsojen tudi Martin Uhernik, ki je sedem let po krivici zaradi umora preživel v zaporu.

Po domače povedano je bil Janša obsojen na podlagi govoric, pri tem pa je sodelovalo tako tožilstvo (ki se je gotovo zavedalo, da nima nobenih dokazov za ovadbo, kaj šele za obsodbo) kot sodišče, ki je večkrat z izrednim pravnimi saltami vzdrževalo sodbo prvostopenjskega sodišča, da je Janša kriv prejemanja podkupnine, celo tako, da so protiustavno raztegnili zakonsko definicijo kaznivega dejanja. Norost je na koncu ustavilo komaj ustavno sodišče, pa še to najbrž le zato, ker so se bali sramote na Evropskem sodišču za človekove pravice.

Na podlagi sodbe v zadevi Patria so poslanci takratne Cerarjeve vlade, pod patronatom Milana Brgleza Janši celo protiustavno odvzeli mandat poslanca (ki so mu ga morali kasneje po intervenciji ustavnega sodišča vrniti). Se pravi, da niso bile teptane le pravice obtoženca, ampak tudi volivcev, ki so ga v demokratičnem procesu izvolili.

“Danes Janša, jutri ti”

Je pa takrat navadnim ljudem postalo jasno, da je stroj levo ugrabljene države neizprosen – če so lahko zaprli vodjo opozicije, potem lahko zaprejo kogarkoli. Stavek, ki je takrat postal legendaren (“Danes Janša, jutri ti”) je še kako aktualen danes, ko vlada Roberta Goloba kar odkrito “preganja janšiste” ter dela čistke po javni upravi ter širše. Seznami smrti so se razširili iz aktivnih političnih akterjev tudi na uradnike, ki niso imeli s politiko nič drugega kot to, da so bili zaposleni v javni upravi v času napačnega mandata vlade.

Lekcije afere Patria tako odmevajo še danes – podobno kot še starejše afere Depala vas, ki je pomenila prvi državni udar porti desnici v slovenski državi (za katero je nato Drnovšek priznal, da je bil prisiljen odstaviti Janšo, drugače bi globoka država odstranila njega).

Globoka država ni zlomila slovenske desnice

Takrat je šlo za jasen poskus, da se obglavi slovensko desnico. Sodelovali so vsi – od tožilcev, sodnikov, akademikov, medijev, uradnikov, do samih politikov in lobistov. Celoten politično-medijski konglomerat se je odločno namenil streti slovensko levico. Na koncu jim ni uspelo. Po letih hiranja na obroke v času levih vlad smo dobili še eno desno vlado.

Nato je desnica kljub porazu na državnozborskih volitvah dobila naslednje evropske volitve, prav tako pa desne stranke zopet skupaj premočno vodijo na politbarometrih. Prav to je lekcija prve obletnice odhoda Janeza Janše v zapor.

Besedilo je bilo prvotno objavljeno na spletnem mestu Nova24.si