Leta 1999 je generalna skupščina OZN ta dan razglasila za mednarodni dan mladih z namenom, da tudi mladi dobijo dan v letu, ko lahko opozorijo na svoj položaj in opomnijo na težave, s katerimi se soočajo.
Letošnje obeležje mednarodnega dne mladih poteka pod geslom Varni prostori za mlade oz. angleško Safe spaces for Youth.
“Mladi potrebujejo varne prostore, kjer lahko svobodno izražajo svoje interese in stališča ali pa se družijo in vključujejo v aktivnosti, ki zadovoljujejo njihove različne potrebe,” so zapisali v Združenih narodih (ZN).
Varnost je nujna, da mladi dobijo občutek samospoštovanja in občutek, da jih drugi spoštujejo. Če se mladim, predvsem tistim, ki pripadajo drugi rasi, etniji ali religiji, ne zagotovi teh varnih prostorov v smislu participacije pri odločanju in ugodnega položaja v družbi, ti zaradi strahu pred zatiranjem ne bodo slišani in ne bodo mogli prispevati k skupnosti, še opozarjajo ZN.
Delež mladih (15–29 let) se v Sloveniji zmanjšuje, v začetku leta 2016 so predstavljali 16 % prebivalcev Slovenije.
V letu 2015 se je polovica mladih izobraževala, tretjina je bila zaposlena. Več kot polovica mladih (25–29 let), ki so se odselili v tujino, je imela srednješolsko izobrazbo.
Po vsem svetu 12. avgusta praznujemo mednarodni dan mladih. Letos bo v Sloveniji, kjer mlade običajno opredeljujemo s starostjo 15–29 let, prav na ta dan med mlade prestopilo 35 otrok, v svet »odraslih« pa bo vstopilo 78 mladih.
Med mladimi sta najpogostejši imeni Anja in Rok. Po podatkih NIJZ je Anja v povprečju visoka 167 cm in ima 63 kg, Rok pa je v povprečju od nje 13 cm višji in 15 kg težji.
V partnerski skupnosti je v začetku leta 2015 živelo 36.000 mladih, od tega jih je bilo 55 % poročenih. V zakonski zvezi ali zunajzakonski skupnosti je živel dvakrat večji delež mladostnic kot mladostnikov. V 10.000 družinah zakonskih ali zunajzakonskih partnerjev sta bila oba partnerja mlada (15–29 let).
Med mladostnicami jih je 17 % rodilo že vsaj enkrat, med 29-letnicami je bila takih polovica.
Eden od poudarkov letošnjega mednarodnega dne mladih je izkoreninjenje revščine do leta 2030. Podatki za Slovenijo za leto 2015 kažejo, da se je stopnja tveganja revščine med mladimi (15–29 let) v primerjavi z letom 2014 znižala za 0,7 odstotne točke (na 14,7 %). Kljub temu pa je bila stopnja tveganja revščine med mladimi višja kot med splošno populacijo in druga najvišja v zadnjih 10 letih.
S. S.
Vir: KLIK