V petek je bila v slovenskem parlamentu na tapeti Deklaracija o prepovedi avtonomnih orožnih sistemov (ang. Lethal Autonomous Weapons – LAW). Bistvena lastnost teh sistemov je, da z njimi ne upravlja človek (pripadnik oboroženih sil) ampak le-ti delujejo samostojno na podlagi predhodno zasnovanih algoritmov, kar je v bistvu sinonim za AI (umetno inteligenco).
Čeprav je v zadnjih letih v javnosti malo morje polemik o sami umetni inteligenci in njeni zanesljivosti, pa je neizpodbitno dejstvo, da postaja slednja z napredkom tehnologije čedalje bolj sofisticirana, natančna in zanesljiva. Najbolj znan primer aplikacije umetne inteligence v vsakdanje življenje so t. i. avtonomna vozila, ki iz leta v leto prevzemajo čedalje več nalog, ki jih je moral pred tem opravljati sam voznik. Pri tem avtomobilska industrija nenehno dosega nove preboje; v zadnjem letu so namreč pri podjetjih Audi in Honda izdelali vozili Audi A8 in Honda Legend Sedan, ki dosegata tretjo stopnjo vozne avtonomije (ang. Autonomous level 3), kar pomeni, da lahko voznik med vožnjo tudi povsem umakne roke iz volana.
To se je v praksi najbolj očitno pokazalo v začetku januarja 2020 pri odstranitvi terorističnega iranskega generala Kasema Solejmanija, ko je ameriški brezpilotni letalnik MQ-9 Reaper slednjega odstranil z naravnost kirurško natančnostjo, pri čemer ob izvedeni akciji ni bilo nikakršne kolateralne škoda oz. civilnih žrtev. Na drugi strani številne države in teroristična gibanja še naprej uporabljajo nezanesljive sisteme za bojevanje, ki pa često povzročajo ogromno kolateralne škode. Takšen je bil primer serije raketnih napadov teroristične skupine Hamas na Izrael, ki so jih izvajali iz območja Gaze, pri čemer pa so uporabljali nezanesljive in nevodene raketne izstrelke, od katerih približno 1/3 sploh ni dosegla Izraela ampak je namesto tega pristala znotraj območja Gaze, kjer je povzročila veliko civilnih žrtev in materialne škode.
A bodimo iskreni, levičarskim radikalcem kri in smrt skozi zgodovino nikdar ni bila tuja, zgroženost Levice ob morebitnih smrtnih žrtvah pa so tako zgolj neposrečene krokodilje solze. Žalostno pa je, da bi Levica brez zadržkov uporabljala slovenske vojake za “kanonfuter” namesto da bi za boj raje uporabili robotske sisteme. Edina racionalna razlaga za takšna, z zdravo pametjo skregana, stališča glede avtonomnih obrambnih sistemov s strani najbolj kontroverzne stranke v slovenskem parlamentu je torej očitno njihova tiha želja po izpostavljanju pripadnikov slovenske vojske smrtnim nevarnostim in želja po čim večji kolateralni škodi (vključno z mrtvimi civilisti) ob morebitnih oboroženih spopadih. Sicer tudi ni presenetljivo dejstvo, da bi vojake in civiliste najraje izpostavljali smrti ljudje, ki niso niti dneva nosili vojaške uniforme in ki so se v svojem življenju “borili” edino s kolesarjenjem ter patetičnim cviljenjem pred parlamentom.
Piše Matej M