Decembra 2017 je OZN objavil poročilo z obiska v ZDA, kjer je preiskoval ekstremno revščino v Kaliforniji, Alabami in še nekaterih drugih zveznih državah.
OZN iz dežele svobodnih poroča o neurejenih vodovodih in sporni kvaliteti vode, slabem dentalnem zdravju, tropskih boleznih in parazitskih obolenjih – tegobah, ki so običajne za t. i. tretji svet in za katere se zdi, da so že zdavnaj izkoreninjene v ”razvitih zahodnih demokracijah”.
Kljub vsemu bogastvu in inovacijam ZDA ostajajo država z najvišjo stopnjo neenakosti v klubu OECD. Točnega števila ljudi, ki živijo v ekstremni revščini, zaradi različnih metodoloških pristopov ni možno določiti; ocene OZN so okrog 18 milijonov, Trumpova administracija pravi, da jih je četrt milijona.
Četudi se o številu ni moč strinjati, se pa zagotovo težko kdor koli skrije pred dejstvom, da neenakost narašča in da njeno zmanjševanje – poleg okoljskega problema – ostaja osrednji izziv današnjega časa.
Rešitev pa na dlani – davčna reforma.
Vir:
Koliko ljudi pa živi v Sloveniji v ekstremni revščini? Ali morda vesta kaj o tem Marjan Šarec, Borut Pahor in Dejan Židan?