Scotty Harrison se je rodil leta 1975 v konservativni ameriški družini, vendar se je že pri 18. letih odločil za radikalno spremembo. Odšel je v New York, kjer si je poiskal službo v organizaciji dogodkov.
Nekega jutra se je zbudil, se pogledal v ogledalo in se vprašal, koliko časa bo njegovo življenje teklo v tej smeri in ali bi mogoče lahko svoj dragoceni čas raje porabil za nekaj, kar bi bilo bolj koristno tudi skupnosti in ne samo njemu?
Poslal je prošnje različnim humanitarnim društvom, saj je želel početi nekaj koristnega v življenju, vendar so ga najprej vsi zavrnili, ker ni imel nikakršnih izkušenj na področju delovanja človekoljubnih organizacij. Nato mu je le uspelo dobiti mesto v neprofitni organizaciji “Mercy Ships”, ki s pomočjo preurejenih ladij (“plavajočih bolnišnic”) zagotavlja brezplačne zdravstvene storitve deželam v razvoju.
Pot ga je odnesla v zahodno Afriko, kjer je dve leti preživel v Liberiji. Njegova naloga je bila ovekovečiti delo organizacije s fotoparatom, in ko se je gibal med ljudmi, ga je zgrozilo, ko je videl otroke, kako pijejo vodo direktno iz močvirja.
Voda je bila sluzasta, polna zelenih alg, ampak ljudje so vseeno z vedri prihajali do močvirja, kjer so jih napolnili z vodo, potem pa so se odpravili domov, saj drugih opcij ni bilo.
Scott je v času svojega dela v zahodni Afriki spoznal, da je njihova največja težava ravno pomanjkanje pitne vode oziroma dostop do neoporečne vode. V tistem trenutku je odkril svoje poslanstvo in odločil se je, da bo poskusil nekaj storiti na tem področju.
Mnogi v razvitem svetu jemljejo tekočo vodo iz pipe za nekaj samoumevnega, zlasti v Sloveniji jo imamo v izobilju, medtem ko na drugi strani po najnovejših trditvah Združenih narodov, 663 milijonov prebivalcev v svetu nima dostopa do pitne vode.
Po vrnitvi v Ameriko je na zabavi za svoj 31. rojstni dan povabljence seznanil z idejo, da bo ustanovil organizacijo, ki bo delala izključno na zagotavljanju čiste, pitne vode po svetu. Goste je prosil za prostovoljne prispevke, potem pa se je lotil dela.
Začetki organizacije “Charity Water” segajo v leto 2006 in Scott je pri svojem delu zelo iskren, tako da vsak donator prejme redna poročila s fotografijami, ki ga obveščajo o napredku projekta v določeni državi.
Do sedaj so v 12-ih letih dela zaključili skoraj 30.000 projektov v 26-ih državah, kar je zagotovilo pitno vodo skoraj 10 milijonom ljudi. Delo stane veliko denarja, saj pogosto poskušajo narediti vodnjake in vodne črpalke na težko dostopnem terenu, kjer predhodno ni bilo nikakršne infrastrukture.
Zanimivo je, da so vodne črpalke zelo podobne črpalkam, ki so jih včasih uporabljali tudi pri nas. Scott veliko donacij dobi ravno od zvezdnikov, s katerimi je delal v “prejšnjem življenju” in do zdaj je za projekte zbral že 320 milijonov ameriških dolarjev.
Za svoje delo je prejel že številne nagrade, lani pa je izšla tudi njegova knjiga z naslovom “Žeja: Zgodba o strasti in poslanstvu zagotavljanja dostopa do pitne vode”, ves izkupiček od prodanih knjig pa je namenjen za nove projekte pitne vode na terenu. Pravi, da sedaj resnično uživa v tem, kar počne in da je srečen človek, ker lahko pomaga drugim.
Zakaj je njegova organizacija tako uspešna, zlasti pri zbiranju donacij?
Razlogov je več, predvsem pa so uspešni zaradi tega, ker Scott dela s strastjo in je pri svojem delovanju izjemno transparenten, verjetno pa ima veliko težo tudi argument, da gre vseh 100% donacij izključno v izgradnjo vodnjakov in infrastrukture, medtem ko se stroški delovanja društva in plače zaposlenih pokrijejo iz sodelovanja in pogodb z zasebnimi podjetji.
Avtor: Ahmed Pasić
Vir: FB