Danes praznujejo naše čebele!

Pixabay
Danes praznujejo naše najpomembnejše zaveznice v naravi – čebele. Brez njih ne bi bilo opraševanja, hrane, ne bi bilo življenja, kot ga poznamo. Čebelarji dobro vedo, kako krhko je njihovo ravnotežje in kako pomembna je skrb za njihovo zdravje in okolje.  Za čebelarje je to tudi dan hvaležnosti – naravi, čebelam in  ljudem, ki razumejo pomen njihovega obstoja.
Svetovni dan čebel ni le praznik, temveč tudi opomin: varujmo naravo, podprimo čebelarstvo in spoštujmo delo čebel, ki nas vsak dan tiho oskrbujejo. Čebela je simbol trdega dela, skupnosti in ravnovesja z naravo. Naj bo tudi naš navdih. V obdobju med marcem 2020 in junijem 2022 je 14. vlada Republike Slovenije pod vodstvom Janeza Janše sprejela več ukrepov za podporo čebelarstvu. Ti ukrepi so bili del širšega Programa ukrepov na področju čebelarstva za obdobje 2020–2022, ki je bil usklajen z evropsko zakonodajo in cilji skupne kmetijske politike.
Ključni ukrepi in podpora čebelarjem;
Sprejem in izvajanje Programa ukrepov na področju čebelarstva 2020–2022: Vlada je sprejela uredbo, ki je omogočila izvajanje programa, namenjenega ohranjanju pasemske čistosti kranjske čebele, izboljšanju zdravstvenega stanja čebeljih družin ter povečanju kakovosti in varnosti čebeljih pridelkov.  Finančna podpora čebelarskim društvom: V letu 2021 je bil objavljen javni razpis za podporo čebelarskim društvom pri izvajanju pašnih redov, s skupno višino nepovratnih sredstev do 15.000 evrov.
Sofinanciranje opreme in infrastrukture: V okviru intervencij skupne kmetijske politike so bili čebelarjem na voljo ukrepi za sofinanciranje nakupa čebelarske opreme, obnove tipičnih čebelnjakov, nakupa zdravil ter sadik medovitih rastlin.
Spremembe in dopolnitve uredbe: Vlada je v letu 2022 sprejela spremembe in dopolnitve Uredbe o izvajanju Programa ukrepov na področju čebelarstva, s čimer je prilagodila ukrepe aktualnim potrebam sektorja.
Ti ukrepi so bili del prizadevanj za podporo čebelarstvu, ki je v Sloveniji pomemben del kmetijstva in ima ključno vlogo pri ohranjanju biotske raznovrstnosti ter zagotavljanju prehranske varnosti.
splet
Forum za kmetijstvo in podeželje, SDS