“Danes imamo namreč državno in ne javno zdravstvo”

Odstop predsednika vlade je popolnoma zasenčil zakonodajno sago o noveli Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (ZZVZZ-O), ki ukinja dopolnilno zdravstveno zavarovanje.

Trenutna ureditev je vzpostavila oligopol treh zasebnih zdravstvenih zavarovalnic, ki na račun zavarovanja zberejo dobrih 40 milijonov evrov presežka.

Predlog zakona je konec lanskega leta v DZ vložila Levica, kar ni poželo preveč odobravanja. Zakon je nato z amandmaji do neprepoznavnosti spremenila LMŠ, v sklepni fazi pa podporo predlogu z ad hoc dopolnilom pogojuje tudi SD.

Poslanci bodo o ZZVZZ-O odločali danes, to je v sredo, 29. 1. 2020. Za razpravo imajo predvidenih kar 6 ur, glasovanje pa se bo verjetno zavleklo pozno v noč.

Vir: https://danesjenovdan.si/jaz/


V poslanski skupini SDS so mnenja, da gre za izredno škodljiv predlog novele zakona. Sprejetje zakona bi pomenilo razbohotenje zasebnega zdravstva, razslojevanje na tiste, ki si bodo lahko privoščili kakovostne zdravstvene storitve in razpad javnega oziroma državnega zdravstva. Danes imamo namreč državno in ne javno zdravstvo. Le tega bi imeli, če bi lahko državljani za prispevke, ki jih plačujejo in jih bodo plačevali, prosto izbirali izvajalca zdravstvene storitve. To danes ni omogočeno, v prihodnje pa bo ta dostopnost še nižja. Vračamo se v zgodovino, v leto 1992. V poslanski skupini SDS ne želijo biti grobarji slovenskega zdravstvenega sistema, zato zakona ne bodo podprli.

O. U.