Nova Evropska komisija ob krhli večini potrjena

Marta Kos, sporen člen Komisije?

Marta Kos, vir: N1

Evropska komisija je bila včeraj potrjena, toda zgolj s premočjo devetih glasov. Vodi jo predsednica Ursula von der Leyen, svoj mandat pa bo začela 1. decembra 2024.

Je teh devet glasov razlike signal za šibko Komisijo, ali bo ta navsezadnje le uspešna? Vodja opozicije Janez Janša je na X sporočil, da gre za “najslabšo legitimnost do sedaj” in da so “vsi poslanci stranke SDS glasovali proti”, pri čemer je še dodal, da Evropska komisija z Marto Kos ni izbira SDS in nikoli ne bo.

Imenovanje Marte Kos za evropsko komisarko je sprožilo več polemik in razprav tako v slovenski kakor tudi v evropski javnosti. Med ključnimi vprašanji so bili njena preteklost, domnevne povezave z Udbo (nekdanjo jugoslovansko tajno službo) ter ustreznost za prevzem funkcije.

Vlada Republike Slovenije je sicer soglasno podprla kandidaturo Marte Kos za evropsko komisarko, podpredsednik vlade Matej Arčon je poudaril, da je “pridobitev resorja za širitev in obnovo Ukrajine za Slovenijo izjemnega pomena ter da je Kosova prava oseba za to vlogo.”

Nekateri mediji, med drugim tudi Slovenske novice, so poročali, da naj bi bile nekatere pretekle izjave Marte Kos o Rusiji preveč spravljive, kar je sprožilo dodatne pomisleke glede njene primernosti za položaj komisarke za širitev, zlasti v kontekstu ruske agresije v Ukrajini.

Romana Tomc, vodja slovenske delegacije v Evropski ljudski stranki (EPP/SDS), je, po poročanju Euronews, izrazila pomisleke glede morebitnih povezav Marte Kos z Udbo. Kosova je te obtožbe odločno zavrnila. Kljub temu so se v medijih pojavila vprašanja in ugibanja o njeni preteklosti in morebitnih povezavah z nekdanjo tajno službo kar je metalo slabo luč na novo sestavo Komisije.

Prav tako so se pojavile polemike in vprašanja o premoženju ter konfliktu interesov, saj naj bi med postopkom preverjanja kandidatov za evropske komisarje,  odbor Evropskega parlamenta za pravne zadeve (JURI) od Marte Kos zahteval dodatna pojasnila glede njenega premoženja. V svoji izjavi naj bi svoje premoženje v prihranikih ocenila na približno milijon evrov, kar naj bi bilo zavajanje. Poleg tega je bruseljski Politico poročal, da Kosova v svoji izjavi ni navedla, da je njen mož Henri Gétaz nekdanji generalni sekretar Evropskega združenja za prosto trgovino (EFTA), kar je sprožilo vprašanja o morebitnem konfliktu interesov.

Novoizvoljena članica Evropskega parlamenta Zala Tomašič je na omrežju X podala daljšo izjavo, ki jo ob tem tudi v celoti  objavljamo.

“Politični dogovori so del politike. Žal pa je tokratni dogovor vključeval potrditev osebe za položaj komisarke, ki – glede na vse dokaze – vsaj v preteklosti ni delila vrednot demokracije in spoštovanja človekovih pravic. Marta Kos je na zaslišanju večkrat poudarila, da nikoli ni sodelovala s tajno politično policijo, da ne ve, kako se je njeno ime znašlo v teh dokumentih, in da so na tem seznamu navedena tudi številna druga imena (nekdanjih) slovenskih politikov. Vse te izjave niso nič drugega kot izkrivljanje resnice, namerno zavajanje in sprenevedanje, čemur lahko z eno besedo rečemo LAŽI. Če bi govorila resnico, potem bi razjasnila, zakaj ima na seznamu drugačno šifro (informator) od ostalih, ki jih je omenjala. Razjasnila bi, zakaj ni iskala sodnega varstva, ko je sodišče potrdilo avtentičnost dokumentov. Dobili bi odgovore tudi na to, ali podpira odprtje arhivov Udbe v Beogradu. Ampak Marta Kos na ta vprašanja ni odgovorila. Pride trenutek, ko se je potrebno odločiti med tem, kar je prav, in tem, kar je lažje. Čeprav bi bilo mnogo preprosteje izbrati lažjo pot, sem se odločila za težjo, a moralno pravo. Zato sem danes glasovala PROTI potrditvi Komisije v predlagani sestavi. Sistem žal ne omogoča glasovanja proti posameznemu kandidatu. To je pomembno poudariti, saj moj glas proti ne pomeni glas proti mnogim dobrim kandidatom. Prav tako ni glas proti Evropski uniji, moji politični skupini ali večinski (desni) sestavi nove Evropske komisije. Moj glas proti je (predvsem) glas proti Marti Kos. Je glas proti sprenevedanju, lažem in hkrati tudi proti podpiranju grozot prejšnjega totalitarnega režima. To je glas, ki obsoja kršenje človekovih pravic in podpira demokratične vrednote. In od tega ne odstopam.” 

Uredništtvo Portala Os.