V Poslanski skupini SDS so vložili zahtevo za sklic nujne seje odbora DZ za kulturo, na kateri bi obravnavali dogajanje na Radioteleviziji Slovenija, med drugim tudi napotitev 15 zaposlenih na čakanje na delo doma.
Po mnenju SDS se zadnjega pol leta po ustavni odločitvi, da se novela zakona o RTVS po zadržanju lahko izvaja, na javnem zavodu odvija proces t. i. depolitizacije zavoda, ki jo je napovedal že predsednik vlade Robert Golob. V imenu depolitizacije je bilo, kot v zahtevi za sklic pišejo v PS SDS, odstranjenih več urednikov in voditeljev, pa tudi generalni direktor RTVS Andrej Grah Whatmough in direktor Televizije Slovenija Uroš Urbanija.
Spomnili so na odločitev zavoda, da zaposlene v informativni oddaji Panorama na drugem televizijskem programu od 3. do 31. januarja pošlje na čakanje na delo doma. Ob tem so jim prepovedali vstop in zadrževanje v prostorih zavoda. V SDS pa menijo, da je prepoved vstopa za prevzem osebnih stvari v nasprotju z delovnopravno zakonodajo.
Med tistimi, ki so jih poslali na čakanje na delo doma, je bil tudi odgovorni urednik informativnega programa drugega televizijskega programa Rajko Gerič. Po navedbah SDS pa je po dveh odredbah o čakanju na delo doma v torek prejel novo odredbo s pozivom, naj se nemudoma vrne nazaj delo.
Nenazadnje RTVS po mnenju SDS diskreditira dopisnike iz tujine, saj brez utemeljitve prekinjajo že sklenjene pogodbe o delu. Ob tem spomnijo na to, da je vodstvo TVS zaradi zelo zahtevnih finančnih razmer podprlo predlog o prekinitvi sodelovanja s honorarno sodelavko v Veliki Britaniji Nino Kojima.
Vse to, kot so zapisali v SDS, močno krni medijsko svobodo in pluralnost medijev v slovenskem prostoru, pri tem pa za popolno zlorabo pojma depolitizacija, pa tudi za “nedopustna ravnanja šikaniranja ter poseganja v človekovo integriteto in dostojanstvo.
Odboru za kulturo v Poslanski skupini SDS zato predlagajo sprejetje sklepa, po katerem bi mu vlada v mesecu dni predložila analizo reševanja RTVS pred uničenjem.