Jutri in pojutrišnjem pa v Borovnico, na Praznik borovnic

V Borovnici so že začeli postavljati oder in velik prireditveni oder za sobotni tradicionalni Praznik Borovnic 2018, ki se bo v večernih urah prelevil v glasbe in zabave polno Noč Borovnic(e), ki bo trajala do ranega nedeljskega jutro in na kateri bodo glavne zvezde Tanja Žagar, Challe Salle in Tabu.

Dopoldne bo na Borovničevem sejmu, ki se bo uradno odprl ob 10.00 s prihodom Borovničeve povorke z barjanskimi borovnicami na prireditveni prostor v nekdanji industrijski coni LIKO, na več kot 50 stojnicah mogoče poleg borovnic kupiti še vse mogoče. Zaradi izredno dobre letine borovnic in povečanega števila prebivalcev se letos ni bati, da bi borovnic zmanjkalo.

Ostrim pogajanjem o ceni sejemski ceni borovnic bo sledila predaja novega gasilskega vozila borovniškim gasilcem. Potem bodo ob zvokih ansambla Nori val zaplesali domači folkloristi. Sledila bo  predstavitev pridelave borovnic in njihove kulinarične uporabe in prehranske oz. nutricionistične vrednosti.

Ste vedeli, da izboljšujejo vid in preprečujejo staranje možganov?

Predstavila se bodo lokalna društva, pred odrom pa si bodo lahko obiskovalci na posebnem kolesu ves čas sami izdelali okusen borovničev smuti.

Že ob 9.30 bo iz Ljubljane pripeljal muzejski vlak (odhod z glavne železniške postaje ima ob 9.00), od 10.30 dalje pa bo s sejmišča do Tehniškega muzeja Slovenije v Bistri vozil starodobni avtobus. Tudi starodobnih koles, mopedov in motorjev ne bo manjkalo, saj so obisk prireditve napovedali številni lastniki starih vozil. Ta bodo gotovo razveselila otroke, ki bodo imeli tudi možnost vožnje z vprego s poniji ter iger v borovniškem otroškem gradu, ki jim bo že pred uradno otvoritvijo odprl svoja vrata.

Predvsem obiskovalke pa bodo gotovo navdušene nad čipkami in drugimi ročnimi deli, ki jih klekljarska sekcija Punkeljc KD Borovnica razstavlja v borovniški osnovi šoli.

Vodniki Planinskega društva Borovnica bodo ob 11.00 uri pri gostišču Pekel vse tiste, ki želijo dan preživeti bolj aktivno, pospremili na voden dvourni ogled soteske Pekel.

Okoli 13.00 vam bomo na kratko predstavili Kraljevo domačijo, na kateri razvijajo poseben odnos s konji in programe jahanja. Za vse zainteresirane bo sledil voden ogled domačije.

Ljubiteljem železnic bo poleg ogleda stebra nekoč največjega železniškega viadukta v Evropi in muzejskega vlaka od 10.00 – 14.00 na voljo tudi ogled edine originalne čuvajnice na progi Dunaj – Trst.

V lepo obnovljeni čuvajnici 666 na opuščeni trasi proge nad železniško postajo si bodo lahko pod strokovnim vodstvom ogledali fotografije, ki prikazujejo gradnjo, slavo in uničenje Borovniškega viadukta. Prav tako 10 minut hoje, vendar v drugo stran, je do Jelenovega viadukta, zgrajenega pred več kot 160. leti, čez katerega še danes poteka železniški promet.

V popoldanskih urah oz. nekaj po 17.00  se bodo z odra za kratek čas oglasili nenavadni zvoki posnemanja jelenovega ruka. V telovadnici borovniške osnovne šole bo namreč popoldan potekalo državno prvenstvo lovcev v posnemanju jelenovega ruka in zmagovalci se bodo prišli predstavit na glavni oder.

Ob 18.30 bo na sporedu predstava za otroke “V knjigi skriti zaklad”. Potem  bodo oder zavzeli glasbeniki in glasba bo postajala vse bolj glasna in živa, tako da bodo obiskovalce vse bolj srbele pete. Nastopili bodo Anzhe, Dadi Daz, Damir Kovačić in kot že rečeno Tanja Žagar, Challe Sale in skupina Tabu.

Ta se bo iz Ljubljane pripeljala s posebnim vlakom, ki ima ob 19.30 odhod z glavne železniške postaje v Ljubljani in se bo ustavljal tudi na vseh postajališčih do Borovnice (Lj-Tivoli, Brezovica, Notranje Gorice, Preserje), kamor bo prispel ob 19.51. Vožnja z vlakom je brezplačna. Vozovnice bodo potniki dobili na samem vlaku, ki bo potnike sprejemal do popolne zasedenosti. Vlak se bo v Ljubljano vračal v nedeljo zjutraj ob 3.00. Tudi za to vožnjo ne bo potrebno plačati, vlak bo sprejemal potnike do popolne zasedenosti in se bo ustavljal na vseh postajališčih do Ljubljane.

Vir: KLIK